Plzeňská filharmonie odehraje v příští sezoně více koncertů

Více koncertů ve standardních koncertních řadách i více mimořádných koncertů v Plzeňském kraji a celé ČR nabídne v koncertní sezoně 2024/2025 Plzeňská filharmonie. Klasické abonentní řady ovlivní ještě závěr Roku české hudby, zazní ale i díla světových skladatelů, s filharmoniky vystoupí přední čeští i zahraniční sólisté a dirigenti. Kromě koncertní činnosti v ČR, nahrávání a vystupování v zahraničí se filharmonie výrazně zaměřuje i na vzdělávání všech generací posluchačů. Nabídne tradiční programy pro děti a mládež a nově také hudební dílny pro seniory, řekla dnes novinářům ředitelka filharmonie Lenka Kavalová.
Plzeňská filharmonie (zdroj Plzeňská filharmonie)
Plzeňská filharmonie (zdroj Plzeňská filharmonie)

“Do nové sezony se ještě promítne Rok české hudby, který půjde do svého finále. Rok bude zohledňovat i výročí deseti let od titulu Plzeň – Evropské hlavní město kultury, město Plzeň oslaví 730 let od svého založení, Smetanovské dny oslaví 45 let od svého vzniku, 200. výročí narození bude mít například skladatel Johann Strauss a budeme zohledňovat i další výročí,” řekla Lenka Kavalová.

Lákadlem programu bude podle ní například zahajovací koncert klasické koncertní sezony 10. října v Měšťanské besedě, kde zazní Triumfální symfonie Bedřicha Smetany nebo Rapsodie pro orchestr Taras Bulba Leoše Janáčka. “Ze Smetanovy Triumfální se hraje většinou jen 3. věta, my ji uvedeme celou, takovou příležitost posluchači nemívají často,” poznamenal šéfdirigent Čuhei Iwasaki. Pozval také na únorový koncert Co rád poslouchá šéfdirigent, pro který vybral svá oblíbená díla od Aarona Coplanda, Dmitrije Šostakoviče a Ervína Schulhoffa, na Dvořákovu 6. symfonii, Bachův Koncert pro cembalo a smyčce, na Sukovu symfonii Asrael, Čajkovského 5. symfonii nebo na světovou premiéru symfonie současného skladatele Jiřího Bezděka Edison.

V chrámové řadě čekají posluchače koncerty v katedrále sv. Bartoloměje a ve Velké synagoze. V katedrále zazní Vivaldiho Čtvero ročních dob, hudba významného barokního skladatele Jana Dismase Zelenky a Requiem Gabriela Faurého. Ve Velké synagoze zahraje oficiální orchestr dánského letectva The Prince of Denmark Air Force Band. Multižánrová řada Crossover nabídne Jazzové Vánoce, propojení cimbálové muziky s filharmonií nebo hudbu z filmů s Jamesem Bondem.

Předehrou nové sezony bude zářijový open air koncert Smetanova noc – smetanová moc na nádvoří Prazdroje. Dobová show ve stylu 19. století se bude zabývat tématem imaginárního setkání Smetany a sládka Josefa Grolla, který v roce 1842, v době Smetanových plzeňských studií, uvařil první várku plzeňského piva.

Koncertní těleso s více než 70 hráči nabízí šest koncertních řad. Klasické řady Diamant a Platina mají osm a devět koncertů s cenami abonmá 2640 a 2970 korun. V minulé sezoně to bylo 2100 a 2700 korun, řada Diamant ale přidala jeden koncert. V mezižánrové řadě Crossover budou tři koncerty s abonentkou za 1800 korun. Chrámová řada se rozšíří ze tří na čtyři koncerty s abonentkou za 1320 korun, za 2200 korun lze koupit abonentku na deset koncertů komorního Kruhu přátel hudby. Dva pořady má dětská řada Duha s abonentkou za 550 korun.

Podle mluvčího filharmonie Michala Čejny Karbana se v současné sezoně prodalo asi 1000 abonentek, což je stejně jako před pandemií koronaviru. V nové sezoně vyjde průměrná cena na koncert při zakoupení abonentky na 319 korun, při koupi jednotlivého vstupného to bude v průměru 643 korun.

Letošní rozpočet filharmonie je přes 72 milionů, z toho pokryjí dotace zhruba tři čtvrtiny. Plzeň dala na chod instituce 31,6 milionu Kč, Plzeňský kraj 18 milionů a ministerstvo kultury přes čtyři miliony korun. Soubor dostal také dotace na pořádání festivalu Smetanovské dny, na akci Smetanova noc, na posledním jednání plzeňské zastupitelstvo schválilo také 1,5 milionu korun na nákup nástrojů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments