Plzeňská filharmonie pořádá koncert na obnovu zámku Zelená Hora u Nepomuku

Na návsi obce Klášter na Plzeňsku se bude konat v sobotu 19. srpna 2023 koncert Plzeňské filharmonie na podporu záchrany nedalekého zámku Zelená Hora. Bude také vyhlášena veřejná sbírka, organizuje ji Post Bellum/Paměť národa.
Zámek Zelená hora u Nepomuku (zdroj Nepomuk)
Zámek Zelená hora u Nepomuku (zdroj Nepomuk)

Plzeňský kraj obnovu zámku koordinuje a slíbil podpořit obec penězi na dokumentaci i odborníky. Obec zámek získala od armády v roce 1992, ale nemá stamiliony korun na obnovu a proměnu na místo věnované historii a komunistickým perzekucím. Zámek je známý díky Rukopisu zelenohorskému, sv. Vojtěchovi a Černým baronům.

„Chceme tímto počinem jednak upozornit na význam Zelené Hory a na potřebu její obnovy a plnohodnotného otevření veřejnosti. Koncert bude spojen se sbírkou Paměti národa, která ji jako partner koncertu organizuje ve prospěch záchrany zámku,“ uvedl historik Zdeněk Hazdra. Hazdra do loňska vedl Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), nyní pracuje pro filharmonii i pro kraj a pomáhá s tvorbou vize využití a památky. Podle krajského radního Libora Picky (STAN) je koncert, který začíná ve 20:00 hodin, vrcholnou událostí letošního kulturního léta v regionu. Odvysílá ho přímým přenosem Česká televize.

Výtěžek ze sbírky bude podle Hazdry využit na kroky, které doporučuje čerstvě zpracovaná vize využití a záchrany památky. Na studii spolupracovaly kraj, obce, ÚSTR, Paměť národa, Západočeské muzeum, ministerstvo kultury, město Nepomuk, Matice Jana Nepomuckého, Družstvo sv. Jana Nepomuckého a Česká biskupská konference. Peníze ze sbírky půjdou s milionem od kraje do stavebních, historických a technických průzkumů areálu, které potrvají zhruba rok, a také do libret expozic. Sbírka bude trvat i pro navazující etapy. Hlavní díl chce obec a kraj získat z dotací, které se podle Picky postupně seženou. O první peníze EU na úpravy areálu požádají v dubnu 2024.

Plzeňská filharmonie zahraje klasickou a filmovou hudbu Glenna Millera, Jaroslava Ježka, Johna Williamse, Leoše Janáčka a dalších. Vstupenky jsou stále dostupné a na obecní náves se podle Hazrda vejde přes 1000 diváků.

Koncem května začala podle místostarosty Kláštera Františka Roty v zámku bez mobiliáře první regulérní turistická sezona se dvěma průvodci. Díky obci, městu a Družstvu sv. Jana Nepomuckého je o prázdninách otevřeno každý den a do října o víkendech. Prohlídky startují v 11:00, 14:00 a 16:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments