Plzeňská filharmonie přišla o dotace, hrozí jí zánik

Plzeňský kraj, ovládaný ČSSD, razantně seškrtal v rozpočtu pro příští rok výši dotace pro hudební těleso celostátního významu – Plzeňskou filharmonii. Snížil ji o celé čtyři miliony a orchestru tak hrozí zánik. Koncerty nejen v rámci kraje, ale i na území republiky a za jejími hranicemi (Spolková republika Německo, Španělsko), nahrávání pro Český rozhlas – to vše může být minulostí. Kvalitní orchestr s bohatou historií a silnou tradicí v jehož čele stála po celou tu dobu řada vynikající dirigentů, těleso, jehož koncerty spolehlivě plní koncertní sály, může z kulturní mapy naší republiky nenávratně zmizet.

Hejtmanka Milada Emmerová (ČSSD) sice vyslovila politování, nicméně pro snížení dotace ruku zvedla. Současní představitelé kraje nevzali v úvahu námitky zastupitelů opoziční ODS, kteří se domáhali toho, aby kraj výši dotace zachoval. Filharmonici o peníze přišli. Jestli se chybějící finance najdou, zůstává otázkou. A že je situace vskutku vážná, dokládá i varování plzeňského primátora Pavla Rödla (ODS), který hrozbu zastavení činnosti filharmonie považuje za reálnou. Město Plzeň samo přispívá filharmonii z rozpočtu dvanácti miliony korun, stát dává necelý milion. Díky rozhodnutí kraje tak možná Plzeň, která se uchází o titul Evropské hlavní město kultury 2015 (EHMK), přijde o prestižní orchestr. Nadcházející nový rok nachystal tedy filharmonii a jeho ředitelce Lence Kavalové nelehké chvilky.

Paní Kavalová, je snížení krajské dotace z šesti na dva miliony pro Plzeňskou filharmonii skutečně likvidační?
 
Ano, takovéto snížení dotace je pro Plzeňskou filharmonii skutečně likvidační.
 
Je možným řešením návrh plzeňského radního Vladimíra Duchka, aby omezili filharmonici koncerty v regionu?
 
Pan ekonomický náměstek Duchek přemýšlí velice pragmaticky a má naprostou pravdu. Pochopitelně jistým řešením to je, filharmonii to ale nezachrání.
K tomuto řešení bych opravdu přistupovat nechtěla, neboť máme celou řadu posluchačů právě z Plzeňského kraje. Zastávám post ředitele Plzeňské filharmonie o. p. s., to znamená ředitele reprezentativní hudební instituce kulturní metropole Plzně, která je součástí tohoto kraje. Vzhledem ke kandidatuře města Plzně na titul EHMK 2015 pokládám za svou povinnost udělat maximum pro dostatečnou reprezentaci. A tou, kromě trvalých hodnot ve formě nahrávek, koncertů v zahraničí, koncertů v Plzni, je právě kulturní obslužnost v Plzeňském kraji. Plzeňská filharmonie je jediným reprezentativním symfonickým tělesem tohoto kraje, které za svými posluchači dojíždí do jejich měst. Nechci brát právo na kulturu lidem, kteří třeba nemohou svá města ze zdravotních či jiných důvodů opustit. I preambule Ústavy UNESCO volně řečeno praví, že tam kde se nešíří kultura a vzdělanost, není místo pro lidskou důstojnost.
 
Omezí-li filharmonie koncerty, neznamená to snížení platů pro hráče a jejich následný útěk a prakticky tedy zánik filharmonie?

Filharmonie svým hráčům mzdy snižovat nebude. V současné době se mzdy filharmoniků pohybují procentuelně 0,75 k průměrnému platu v České republice, takže tudy cesta nevede. Naopak, mzdy by bylo potřeba zvýšit, ale…
Činnost filharmonie musíme chápat v globálu. To znamená, buď na ni finanční prostředky budou a nebo nebudou.

Nepodcenila jste před schvalováním rozpočtu něco?
 
Podnikla jsem, co bylo v mých silách. Před schvalováním rozpočtu jsem mimo jiné písemně oslovila všechny zastupitele Plzeňského kraje s žádostí o jejich osobní podporu a pomoc. Pochopitelně s nastíněním situace, která by nastala v případě nepřiznání či rapidního snížení dotace. Někteří mne zpět kontaktovali. Za jejich podporu velmi děkuji.
 
Existuje ve vzniklé situaci nějaké řešení – hledání náhradních finančních zdrojů?
Uvidíme.
 
Dokončíte tuto koncertní sezónu tak, jak je naplánována?

Sezónu samozřejmě dokončíme tak, jak je naplánovaná. Máme z ní velkou radost, neboť posluchačům přináší světové dirigenty a sólisty.

 A jak vy osobně vnímáte přístup zastupitelů i výrok hejtmanky, které je to líto, nicméně snížení dotace podpořila?
 
K tomuto bodu, když dovolíte, se vyjadřovat nebudu. Mám domluvené schůzky s některými zastupiteli Plzeňského kraje po Novém roce a já pevně věřím, že najdeme společné řešení.

 

www.plzenskafilharmonie.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments