Plzeňská filharmonie se potýká s následky pandemie

Plzeňská filharmonie, koncertní těleso s více než stoletou historií, dostane od Plzně navíc 4,6 milionu korun. Filharmonie žádala letos město o dotaci 27,9 milionu korun, dostala ale 23,2 milionu. Na městem zřízenou filharmonii, která často koncertuje v zahraniční, však stále dopadají důsledky pandemie koronaviru a také rostoucí náklady. Město jí proto nyní přidá peníze na zajištění provozu a uměleckého programu v letošním roce.

Plzeňská filharmonie (zdroj Plzeňská filharmonie)
Plzeňská filharmonie (zdroj Plzeňská filharmonie)

Diváci se podle Elišky Bartákové, náměstkyně primátora odpovědné za kulturu, po pandemii vracejí do koncertních sálů jen pozvolna. „Stejně tak pomalu roste zájem zahraničních pořadatelů o hostování filharmonie. S tím souvisí pokles příjmů z vlastní činnosti, kterými filharmonie plánovala pokrýt část nezbytných nákladů na zajištění provozu i uměleckého programu,“ uvedla Bartáková. Rozpočet Plzeňské filharmonie také zasáhl enormní nárůst inflace a zdražení základních vstupů, jako jsou energie, nájmy, doprava i honoráře.

Filharmonie s více než padesátimilionovým ročním rozpočtem plánovala na letošek příjmy z vlastní činnosti ve výši 4,8 milionu korun. Po pandemii se ale zejména zahraniční koncertní činnost vrací do normálního režimu pomalu. Oproti plánu se propad příjmů z vlastní činnosti sníží o 1,5 milionu, o 1,4 milionu navíc vzrostou náklady za služby a o dalších 1,7 milionu osobní náklady.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments