Plzeňská Noc s operou uvede Libuši pod širým nebem

Divadlo J. K. Tyla už poosmé připravuje velkolepou open-air akci Noc s operou, která každoročně láká do lochotínského amfiteátru tisíce návštěvníků. Letos diváci uvidí dvě představení – v pátek 28. června 2024 Smetanovu operu Libuše, o tři dny dříve, tedy v úterý 25. června, muzikál Dracula. DJKT se tak stane prvním mimopražským divadlem, které tento nejúspěšnější český muzikál uvede. Předprodej vstupenek startuje 15. března.
Ilustrační foto (zdroj Divadlo J. K. Tyla Plzeň)
Ilustrační foto (zdroj Divadlo J. K. Tyla Plzeň)

„Noc s operou patří mezi kulturní události roku a já mám velkou radost, že jsme se i tentokrát se zástupci divadla domluvili na charitativním rozměru celé akce. Z každé zakoupené vstupenky věnujeme 24 korun na projekty, které pomáhají druhým. Loni se nám podařilo vybrat 138 tisíc korun a já pevně věřím, že letos budeme ještě úspěšnější,“ uvádí primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Oba tituly, Libuši i Draculu, jsme vybrali jako příspěvek k celorepublikové kulturní události Rok české hudby. Libuše pod širým nebem bude pomyslným vrcholem kompletního cyklu Smetanových oper, které naše divadlo ve spolupráci s ostravským Národním divadlem moravskoslezským uvede. Libuše má být podle záměru skladatele hrána pouze při výjimečných příležitostech, jakými oslavy Roku české hudby i Noc s operou bezesporu jsou,“ vysvětluje ředitel divadla Martin Otava a doplňuje, že muzikálový soubor bude letos hostem Noci s operou podruhé, v roce 2022 soubor odehrál v lochotínském amfiteátru Elisabeth.

Opera Bedřicha Smetany Libuše zazní v lochotínském amfiteátru 28. června 2024 v hudebním nastudování Jiřího Petrdlíka a v režii Tomáše Ondřeje Pilaře. Smetanova opera čerpající svým námětem z hlubin české mytologie měla světovou premiéru při slavnostním otevření Národního divadla 11. června 1881 a stala se nejvýznamnějším českým dílem žánru velké slavnostní opery. „Úchvatné sborové scény, dramatické a elektrizující zpěvy titulních postav i orchestr rozehraný do epické šíře, tím vším si Smetanova Libuše dodnes získává srdce diváků,“ říká šéf souboru opery Jiří Petrdlík a dodává, že opera bude provedena ve zkrácené verzi vytvořené speciálně pro plzeňskou Noc s operou. V unikátním open-air uvedení v Amfiteátru Lochotín se představí přední čeští operní pěvci.

Legendární český muzikál Dracula autorů Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese se v Plzni poprvé představí 25. června 2024. Diváci se mohou těšit na nové, původní nastudování režiséra Lumíra Olšovského, orchestr povede dirigent Kryštof Marek.

Vstupenky budou v prodeji od 15. března 2024, výhodnější cenu diváci získají zakoupením balíčku se vstupenkami na obě představení. Předplatitelé DJKT mohli využít předprodej od 1. března se slevou 20 %.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments