Po návratu ze Scaly právě balím na další turné. Ptali jste se Martiny Jankové

  1. 1
  2. 2

Přední česká sopranistka působící v zahraničí odpovídá na dotazy čtenářů Opery Plus

 

Martina Janková (foto © Markus Senn)
Martina Janková (foto © Markus Senn)

 

Dobrý den, jak vypadají vaše plány a závazky do budoucna? Jaké významnější koncerty a inscenace v něm jsou? (Miloš B.)

Po návratu z Milána právě balím a za pár hodin odjíždím na evropské turné s Williamem Christie a jeho Les Art Florissant. Poté se budu na několika festivalech opět věnovat písňovému repertoáru, především Janáčkovi a Dvořákovi, čekají mě nádherné Matoušovy pašije s Trevorem Pinnockem v Lipsku, Rossiniho Messe Sollenelle v Bernu, v létě hostuji opět na Salcburském festivalu, poté připravuji nový písňový program pro nové CD, čeká mě Vánoční oratorium ve Švédsku, Stvoření na Haydnově festivalu v Eisenstadtu, Melisanda a Liška Bystrouška s Franzem Welserem-Möstem v USA a na evropském turné a  k tomu chystám roli Eurydiky.

Jak probíhal váš nedávný debut v La Scale? Jak se vám tam zpívalo? A co říkáte publiku, o němž se tradují nejrůznější historky, včetně úplatné klaky? Děkuji předem za odpověď. (Miluše Mládková, Brno)

Nádherně. Publikum nás velmi vřele přijalo. Klakeři se nekonali.

Dobrý den, paní Janková, je mně strašně líto, že nejste k vidění v Národním divadle nebo v některém jiném našem divadle. Kde je chyba? Neříkejte, že byste za tu řadu let, co jste v zahraničí, nenašla na hostování doma čas. 🙁 Velmi vás zdravím a stále doufám, že kromě koncertů vás uvidíme také na divadelním jevišti! (Marie Baramová)

Opera nečiní hlavní část mé práce. Vzala jsem si příklad z mé úžasné kolegyně Bernardy Fink, a když jsem se stala maminkou, zpívám maximálně dvě operní produkce do roka, které jsou mému hlasovému oboru nejbližší. Operní produkce mě vždy stojí nejméně dva měsíce absence od mé rodiny a tím nechci mého syna příliš často zatížit. Věnuji se především tomu, co je mi nejmilejší: oratoriím a písním.

Dobrý den, pokud vím, v Curychu jste svoje závazky už oproti svým začátkům na tamní scéně omezila. Můžete popsat, jak teď vaše tamní působení vypadá? Máte možnost si vybírat role? Ať se vám stále tak dobře daří! (DK, Praha)

V Curychu hostuji maximálně jednou do roka a jen v produkcích, které jsou vhodné pro můj hlas.

Dobrý den, můžete prosím prozradit, jak pečujete o svůj hlas, že se už tak dlouho držíte v první lize? Máte nějakého stálého hlasového pedagoga? Děkuji. (Lucie Temlová)

Mým mottem je: „Ševče, drž se svého kopyta.“ Nezpívám mimo svůj obor. Samozřejmě že na sobě stále pracuji a beru hodiny zpěvu.

Dobrý den, už několikrát jsem v rozhovoru s vámi četla, s jakou láskou vzpomínáte na svoje začátky v curyšské opeře, kdy jste mluvila až o rodinné atmosféře tamního souboru. Čím myslíte, že to bylo, a co všechno se tam od té doby změnilo? (Jarka S.)

Alexander Pereira má obrovský dar sestavovat skvělé týmy lidí, kteří se k sobě hodí. Je to talentový skaut a podařilo se mu objevit už řadu hvězd. V jeho ansámblu jsem začínala po boku s lidmi jako třeba Jonas Kaufmann, který byl mým prvním Taminem (Kouzelná flétna) či Fentonem (Falstaff), nyní se všichni, kteří jsme vyletěli  z tohoto teplého hnízda,  potkáváme všude po světě a rádi na to vzpomínáme. Alexander Pereira vždy říkal: „Hlasy se musí láskyplně dopěstovat až tam, kde rozkvetou.“ A to se mu nádherně u nás všech podařilo.

Dobrý den, paní Janková, mohu se zeptat, jaké nové role chystáte a jaké máte zatím na seznamu těch, které byste si jednou ještě ráda zazpívala? Přeji vám mnoho dalších úspěchů! (opera fan)

Chystám Melisandu, Eurydiku a ráda bych si zazpívala Poppeu.

Dobrý den, které místo považujete za svůj domov? A prozraďte prosím něco o vaší rodině, o svých zálibách a koníčcích… Děkuji a posílám pozdrav. (P.)

S mým manželem a synem žijeme v předměstí Bernu, které je již branou do Emmentálského údolí, a rádi čteme, cestujeme, chodíme po horách a lyžujeme.

Nepřemýšlela jste také o pedagogické dráze? Myslím, že o studenty byste neměla nouzi 🙂 (Katka Matyášová)

Ano, a mám v úmyslu, po skončení mé aktivní činnosti na scénách, se podělit s mladými o všechny ty nádherné zkušenosti, kterých se mi dostalo.

Dobrý den, zajímalo by mě, zda vůbec v zahraničí existuje nějaké povědomí o české opeře – myslím tím úroveň našich současných souborů a zpěváků. S jakými reakcemi se v tomto ohledu jako Češka v zahraničí setkáváte? (Eva Salvetová, Ostrava)

Tak například právě v milánské La Scale jsem byla svědkem úžasného úspěchu pana dirigenta Jakuba Hruši či na Salcburském festivalu vřelého přijetí našeho Václava Lukse, z čehož mám obrovskou radost.

Za čtenáře Opery Plus děkujeme za odpovědi!

Vizitka:
Čechošvýcarka Martina Janková se narodila v roce 1972 v Orlové. Působila po vystudování Ostravské konzervatoře a univerzity, Bazilejské Hudební akademie a Curyšského mezinárodního operního studia, čtrnáct let v ansámblu Curyšské opery, kde spolupracovala s významnými dirigenty, jako Nikolaus Harnoncourt, Franz Welser-Möst, William Christie, Marc Minkovski, Christopher Hogwood, Ádám Fischer, Ingo Metzmacher a dalšími v nejkrásnějších rolích svého oboru, například Zuzanka (Le nozze di Figaro/ Zerlina), (Don Giovanni/Despina), (Così fan tutte/Pamina), (Die Zauberflöte/Celia), (Lucio Silla/Aminta), (Il re pastore/Angelica), (Orlando/ Nanetta), Fallstaff, (Hänsel und Gretel/Gretel), (Příhody Lišky Bystroušky/Liška Bystrouška), (Fidelio/Marzelline), (Palestrina/Ighino) a jiné. Dnes patří k nejžádanějším mozartovským interpretkám. V roce 2000 debutovala na Salzburgském festivalu, kde od té doby zpívala již v jedenácti produkcích, velké úspěchy slavila především Mozartovými rolemi jako Cherubín, Aminta (Il re pastore), Despina a naposledy jako Susanna (2015). Rovněž v létě 2016 bude hostem tohoto festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat