Pocta klarinetu a Petru Bohušovi

Čtenáři Opery Plus blogují 

Znamenití klarinetisté nejen z Ostravska, ale doslova ze všech koutů republiky (od Karlových Varů přes Prahu, Brno a Olomouc až po Slavičín), kteří mají blízký vztah k Janáčkově konzervatoři, zavítali 12. října 2015 do Ostravy na koncert nazvaný Pocta klarinetu.

„Koncert Pocta klarinetu jsme plánovali více než rok dopředu,“ říká hlavní protagonista večera Karel Dohnal. „Bylo to potřeba k tomu, aby se bývalí i současní studenti Petra Bohuše sešli v co největším počtu. Byla to totiž nejen pocta klarinetu, ale i pocta našemu profesorovi, který učí na konzervatoři v Ostravě již pětatřicátým rokem.“

V koncertním programu vystoupili klarinetisté Lukáš Broda, Karel Dohnal, Barbora Durďáková, Jan Juráň, Kateřina Pašková, Eva Przeczková, Daniel Svoboda a Radim Zezulka, a to ve spolupráci s klavíristou Lukášem Michelem a Symfonickým orchestrem Janáčkovy konzervatoře.

Jako nejvýraznější osobnost se představil Karel Dohnal, který kromě vlastní hry na klarinet i na basetový roh celý koncert 12. října také uváděl, stejně jako i reprízu následující den dopoledne, určenou pro studenty ostravských středních škol. Už před dvěma lety prokázal, že mu není vzdálená spolupráce s mladými interprety, a také letos stála po jeho boku mladá klarinetistka Barbora Durďáková. Barbora společně s Karlem a klavíristou Lukášem Michelem přednesli excelentním způsobem Koncertní kus č. 1 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Pocta klarinetu - Barbora Durďáková, Karel Dohnal, Lukáš Michel (foto Petr Grimm)
Pocta klarinetu – Barbora Durďáková, Karel Dohnal, Lukáš Michel (foto Petr Grimm)

S Lukášem Michelem v první polovině koncertu účinkoval v Rapsodii pro klarinet a klavír Clauda Debussyho i Radim Zezulka, který stejně jako Barbora Durďáková v současné době studuje na JAMU v Brně. Klavírní spolupráci s Lukášem Michelem využila také absolventka Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a Fakulty umění Ostravské univerzity Eva Przeczková v Sonatině pro klarinet a klavír Bohuslava Martinů.

Ke zkušeným interpretům první poloviny koncertu patřil Lukáš Broda, v současné době první klarinetista Moravské filharmonie Olomouc, který famózním způsobem provedl skladbu Registro de Pajarillo pro sólový Es klarinet Jorge Montilly.

Nejmladší účinkující večera byla Kateřina Pašková, současná studentka čtvrtého ročníku Janáčkovy konzervatoře ze třídy MgA. Petra Bohuše, která Poctu klarinetu zahájila Fantazií pro klarinet Malcolma Arnolda. Také ona naprosto přesvědčivou hrou potvrdila své nesporné kvality.

Pocta klarinetu - Kateřina Pašková (foto Petr Grimm)
Pocta klarinetu – Kateřina Pašková (foto Petr Grimm)

Zatímco první polovina koncertu patřila komorním skladbám, ve druhé polovině se na jevišti představil také Symfonický orchestr Janáčkovy konzervatoře. Za dirigentský pult se postavil nejen šéfdirigent Petr Šumník, ale také Marek Prášil (rovněž bývalý absolvent Petra Bohuše) a poté sám jubilující Petr Bohuš.

Čtvrtou větu Klarinetového kvintetu Carla Marii von Webera přednesl suverénním způsobem první klarinetista Janáčkovy filharmonie Ostrava Daniel Svoboda. Podruhé na tomto koncertě se představila Eva Przeczková, jež po přestávce zahrála Concertino Gaetana Donizettiho. Concertino Carla Marii von Webera pak provedl klarinetista Karlovarského symfonického orchestru Jan Juráň. Poté opět společně zahráli Radim Zezulka a Barbora Durďáková, a to třetí větu Koncertu Es dur op. 91 pro dva klarinety a orchestr Františka Vincence Kramáře. Závěr patřil dílu Bély Kovácse, konkrétně jeho skladbě Sholem, kterou naprosto nevídaným způsobem přednesl Karel Dohnal.

Závěrečný přídavek na sebe nenechal dlouho čekat a zahráli si v něm všichni klarinetoví protagonisté večera.

Pocta klarinetu - všichni interpreti (druhý zprava jejich pedagog Petr Bohuš (foto Petr Grimm)
Pocta klarinetu – všichni interpreti (druhý zprava jejich pedagog Petr Bohuš) (foto Petr Grimm)

Mladí umělci, kteří vystoupili na Poctě klarinetu, udělali svému pedagogovi Petru Bohušovi velkou radost: „Výkony všech klarinetistů byly naprosto mimořádné! Byl to opravdu nádherný večer. Všem sólistům večera patří moje poděkování!“

Takto ocenil výkony svých bývalých i současných studentů pedagog Petr Bohuš, jemuž samotnému však náleží za nezapomenutelný koncert největší dík. Dnes již renomovaný a světově uznávaný klarinetista Karel Dohnal za všechny své kolegy shrnul: „Myslím, že nejen pro mne, ale i pro dalších třicet devět studentů klarinetu bylo studium v jeho třídě zásadním krokem ke vstupu do světa hudby. Dostali jsme od něj pevné základy nejen klarinetové hry, ale i celkového hudebního myšlení, na kterých stavíme dodnes.“

Pocta klarinetu - Kateřina Pašková a Petr Bohuš (foto Petr Grimm)
Pocta klarinetu – Kateřina Pašková a Petr Bohuš (foto Petr Grimm)


I váš text rádi v této rubrice uveřejníme. Naše adresa: [email protected]

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky