Pohádkový večer dirigentky Holly Mathieson s rozhlasovými symfoniky

Na dalším abonentním večeru rozhlasových symfoniků se v pondělí 13. prosince setkáte nejen s pozoruhodnou dirigentkou Holly Mathieson, rodačkou z Nového Zélandu dnes žijící v Glasgow, ale také s mladou britskou pěvkyní Grace Durham, která přednese cyklus písní Maurice Ravela Šeherezáda. Atraktivní program dále nabídne Poému-pohádku od Sofie Gubajduliny a výběr z baletu Popelka Sergeje Prokofjeva. Pohádky pro děti i dospělé proměněné do hudby si vychutnejte přímo ve Dvořákově síni Rudolfina či při poslechu ČRo Vltava (přímý přenos) a ČRo D-dur (záznam).

Holly Mathieson (foto Martin Stewart)
Holly Mathieson (foto Martin Stewart)

Poéma-pohádka od jedné z největších a nejzajímavějších osobností hudby druhé poloviny dvacátého a počátku našeho století, letošní jubilantky Sofie Gubajduliny, je vynalézavě instrumentovaným orchestrálním dílem z roku 1971. Jako inspirace jí posloužila česká pohádka o školní křídě, která by ráda malovala sluníčko, cizí země, krásné zámky a moře, ale místo toho musí psát na tabuli slova a čísla. Kdo v tom chce vidět metaforu stesku nad ubíjenou kreativitou, určitě se nemýlí.

Barvitý, tajemný i vášnivý cyklus tří písní Šeherezáda na verše Tristana Klingsora napsal Maurice Ravel v roce 1902. První z písní, jakési snění, vyjadřuje opojení Východem. Druhá, ve které vzdálený zvuk flétny jako kdyby přinášel polibky, je záhadným příběhem ukrývajícím touhu po mladém muži. Poslední je nostalgickým až mystickým setkáním okouzlené ženy a lhostejného muže. Souznění orchestru a zpěvního hlasu se Ravelovi podařilo dokonale. Triptych vyznívá pikantně, dráždivě, ani trochu sentimentálně.

Pohádkový balet o Popelce si od Sergeje Prokofjeva objednali v Leningradě v roce 1941, ale válečná blokáda města oddálila premiéru až na rok 1945. Volnému sledu tanců vévodí něžně melancholické téma titulní postavy i motiv snění o štěstí. Baletní hudbou se proplétají stylizace tanců ze 17. a 18. století a jejím vrcholem jsou tři valčíky.

Durham Grace (foto Capucine de Chocqueuse)
Durham Grace (foto Capucine de Chocqueuse)

Pohádkový večer dirigentky Mathieson
Pondělí 13. prosince 2021, 19:30 hodin
Rudolfinum

Program:
Sofia Gubajdulina (1931) – Poéma-pohádka
Maurice Ravel (1875–1937) – Šeherezáda. Cyklus písní na verše Tristana Klingsora
Sergej Prokofjev (1891–1953) – Popelka. Výběr z baletu     

Účinkující:
Grace Durham – mezzosoprán
Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Holly Mathieson – dirigentka

Přímým přenosem ČRo Vltava Vás provede Jitka Novotná
Záznam koncertu vysílá ČRo D-dur / 15. prosince / 20:00 hodin

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments