Polička si připomene výročí úmrtí Bohuslava Martinů

Centrum Bohuslava Martinů Městského muzea a galerie Polička připravilo na 26. srpna celodenní program k výročí úmrtí skladatele Bohuslava Martinů. Akce je určena pro návštěvníky všech generací, jejím cílem je připomenout zábavnou formou osobnost a život nejslavnějšího poličského rodáka. V programu nechybí hudba, promítání filmů či hudební a taneční workshopy.
Kostel sv. Jakuba, Polička (zdroj Polička)
Kostel sv. Jakuba, Polička (zdroj Polička)

26. srpna 2023 od 10:00 hodin se po celý den mohou lidé vypravit na netradiční procházku po Poličce zpestřenou úkoly a doplňovačkou nazvanou Po stopách Bohuslava Martinů. V hudebním stanu u radnice budou připraveny interaktivní projekce a dotykové hry na velkém plátně, každou hodinu se budou konat oživené kostýmované prohlídky rodné světničky ve věži kostela svatého Jakuba. V muzeu bude možné zajít do taneční herny, kavárna Palačinka připraví moučníky podle receptů skladatelovy sestry Marie.

Na radnici bude přichystána hudební herna s kreslením, bajkami a hádankami, v muzeu se od 16:30 hodin uskuteční vystoupení Hudba vážná nevážně pro děti a jejich rodiče. Do nového sálu barokní radnice pořadatelé naplánovali na 18:00 hodin slavnostní koncert se skladbami místního rodáka, Bohuslava Martinů, i dalších skladatelů. Ve 21:00 hodin bude následovat promítání filmu Můj život s Bohuslavem Martinů v muzejní zahradě.

Skladatel se narodil 8. prosince 1890 ve věžní místnosti kostela svatého Jakuba v Poličce do rodiny obuvníka a pověžného Ferdinanda Martinů a jeho ženy Karoliny. Od roku 1923 žil mimo svou vlast, nejprve v Paříži, později ve Spojených státech. Od roku 1953 pobýval převážně ve Francii, Itálii a Švýcarsku. Zemřel 28. srpna 1959 v nemocnici ve Švýcarsku, v roce 1979 byly jeho pozůstatky převezeny do rodné Poličky, kde byl pohřben vedle své ženy Charlotty, zemřelé v předcházejícím roce.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments