Poprvé a nejspíš i naposledy. V Brně zazpíval José Carreras

Ovací ve stoje se v sobotu večer dočkal v brněnské DRFG Areně tenorista José Carreras. Sedmdesátiletý španělský pěvec v Brně vystoupil poprvé, a vzhledem k tomu, že s dalším světovým turné již nepočítá, tedy nejspíš i naposledy. Nadšenému publiku věnoval více než dvouhodinový program. DRFG Arena byla prakticky celá zaplněná, koncert ale vyprodaný nebyl.

José Carreras (archivní foto, zdroj flickr.com/Alexandre Ferreira)

Carrerase doplnila irská sopranistka Celine Byrne, o třicet let mladší něž španělský maestro. V první polovině koncertu se na jevišti většinou střídali. Velké odezvy se dočkalo jejich společné podání milostné písně Francouze Erika Satieho Je te veux; název více než sto let staré písně v překladu znamená Chci tě a skladatel ji věnoval své přítelkyni.

První polovina večera přinesla spíše náročnější a pro české publikum méně známé skladby. K výjimkám patřila T’estimo od Edvarda Griega a árie Dvořákovy Rusalky Měsíčku na nebi hlubokém v podání irské sopranistky. Večer doplňovaly i orchestrální skladby, při kterých návštěvníci koncertu sledovali fotky z Carrerasova uměleckého života. Druhá polovina večera pak nabídla i některá oblíbená čísla, byla mezi nimi i Habanera z Bizetovy Carmen nebo neméně oblíbená tenorová árie z Leoncavallových Komediantů. Jednotlivá čísla zazněla ve francouzštině, němčině, italštině i angličtině. Večer zakončila série přídavků, z nichž posledním byla skladba Brita Andrewa Lloyda Webbera Friends for Life, kterou zkomponoval pro letní olympijské hry 1992 v Carrerasově rodišti Barceloně. Z Verdiho díla José Carreras zařadil i Brindisi z opery La Traviata, s velkým ohlasem u publika.

Během večera José Carreras s publikem příliš nekomunikoval. Pěvce v Brně doprovodil The Bohemian Symphony Orchestra Prague pod taktovkou Davida Gimeneze.

Pro Brno si José Carreras vyhradil čtyři dny. Pořadatelé mu rezervovali apartmá v pětihvězdičkovém hotelu, jen za květiny, které chtěl mít téměř všude, vynaložili asi 100 tisíc korun. Splnit museli i pěvcův požadavek, aby květiny nevoněly. Za organizátory koncertu to uvedl Roman Helcl. Svůj podrobný program v Brně tenorista nezveřejnil. “Možná můžeme prozradit, že se chystá navštívit a podpořit jedno nemocniční prostředí a má v plánu navštívit brněnské památky,” uvedl ještě před Carrerasovým příjezdem promotér Dalin Vajčner.

Jako operní pěvec José Carreras debutoval v roce 1970 v Barceloně. S Plácidem Domingem a Lucianem Pavarottim později tvořil slavné trio tenorů, kteří dokázali oslovit nejen milovníky opery, ale i širší publikum. V osmdesátých letech prodělal leukemii, poté už většinou dával přednost spíše recitálům a koncertní činnosti před operními produkcemi. Jeho diskografie čítá přes půldruhou stovku nahrávek. Carreras už má za sebou několik koncertů v České republice. V roce 2014 v Praze vystoupil společně s houslistkou Vanessou Mae. Loni zpíval v Tipsport Aréně v Pardubicích.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat