Portugalský festival Terras sem Sombra uvede pět českých koncertů

Čestným hostem 16. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Terras sem Sombra (Země beze stínu) v Portugalsku bude letos Česká republika. Festival, který pořádá od ledna do července nezisková organizace Pedra Angular v regionu Alentejo, uvede pět koncertů českých umělců. Vystoupí Tiburtina Ensemble, Monika Štreitová, Clarinet Factory, Smetana Trio a Musica Florea. Novináře o tom za Institut umění - Divadelní ústav informovala Lenka Dohnalová.
Festival Terras sem sombra (zdroj festival TSS)

Kromě uvedení pěti koncertů českých souborů budou premiérovány také České a slovenské písně známého portugalského skladatele Fernanda Lopese-Graca, které byly nalezeny v archivu Muzea hudby v Cascais,” uvedla Dohnalová.

Terras sem Sombra si klade za cíl upozorňovat nejen na umění a kulturu, ale také na historické památky a přírodní bohatství kraje Alentejo. Jméno této oblasti v překladu znamená Na druhé straně řeky Tejo, region je totiž oddělen od zbytku Portugalska právě touto řekou. Festival spojuje živé umění s lokálními kulturními památkami a přírodními rezervacemi, ekonomiku, cestovní ruch a péči o přírodní bohatství země. Akce se orientuje na komplexní představení regionu z hlediska historie i současnosti. Jednou z misí akce je také hledání vzájemných kulturních vazeb. Z toho důvodu zve každý rok jako čestné hosty zahraniční umělce. V minulých letech se tam představili zástupci Brazílie, Španělska, Maďarska a USA.

České koncerty na festivalu Terras sem Sombra zahájí 18. ledna ženský soubor poučené interpretace staré hudby Tiburtina Ensemble. Flétnistka Monika Štreitová, dcera fotografa Jindřicha Štreita, 15. února 2020 nabídne koncert ženských autorek od 12. do 20. století. Crossover soubor Clarinet Factory 16. května uvede program převážně z vlastní tvorby. Smetanovo Trio, jeden z nejžádanějších a nejoceňovanějších tuzemských komorních souborů současnosti, zahraje v Portugalsku 27. června. Pořad Emoce v hudbě českého baroka pak 11. července představí soubor Musica Florea.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat