Porušení zákonů? Opavě se nelíbí smlouvy, které odvolaný ředitel divadla Drgáč uzavřel

Představitelům opavského magistrátu se nelíbí dvě smlouvy, které v posledních dnech uzavřel tehdejší ředitel Slezského divadla Karel Drgáč, jehož ve středu z funkce odvolala městská rada. Jde o roční smlouvy pro režiséra a dirigenta. Obě pozice ale měly být podle pověřeného šéfa divadla Martina Dobeše obsazeny na základě výběrového řízení. Karel Drgáč, který byl ve sporu s řadou zaměstnanců divadla, jakékoliv porušení zákona odmítá.

Podle náměstkyně primátora Simony Bierhausové (ANO) se objevilo i podezření, že obě uvedené smlouvy byly antidatovány. Město chce okolnosti nechat prověřit.

Slezské divadlo Opava (foto archiv)
Slezské divadlo Opava (foto archiv)

Karel Drgáč do divadla přivedl herce a režiséra Zdeňka Černína, kterého pověřil řízením činohry. Také přivedl dirigenta Damiana Binettiho, který zase dočasně vedl opavskou operu. Oba v pátek z vedoucích funkcí odvolal a předal jim údajně nové roční smlouvy pro režiséra, respektive dirigenta. O tomto rozhodnutí ale nikdo další nevěděl. „Smlouvy jsou nevypověditelné. Hodně nám tím přidělal práci,“ řekl primátor Martin Víteček.

Podle něj má okolnosti podpisu smluv prověřit právě Dobeš, kterého ve středu opavská městská rada pověřila vedením divadla do doby, než z výběrového řízení vzejde nový ředitel. I podle Dobeše byly Drgáčovy kroky minimálně nestandardní. „Asi bych o takových smlouvách a krocích měl být informován. Obě místa měla být obsazena na základě konkursu,“ uvedl ekonomický náměstek divadla a dosavadní zástupce ředitele Martin Dobeš.

Smlouvy byly podepsány údajně v pátek, kdy o tom nikdo nevěděl. V pondělí opavští zastupitelé doporučili radním, aby Drgáče odvolali. Odpoledne se ředitel divadla o smlouvách poprvé zmínil na jednání s představiteli města. Ve středu ho městská rada odvolala.

„Zatím jsem smlouvy ještě neviděl,“ doplnil dnes Dobeš, který je nechá prověřit právním odborem magistrátu. Dodal, že pozice dirigenta byla sice v divadle volná, ale obsazena měla být na základě výběrového řízení. „V činohře post samostatného režiséra volný není. Obsazena tak byla neexistující pozice,“ řekl.

Karel Drgáč dnes uvedl, že odmítá podezření z čehokoliv nezákonného. O těchto smlouvách prý uvažoval už delší dobu. Odmítá i případné antidatování. „Proč bych to dělal?“ řekl.

Slezské divadlo Opava (foto archiv)
Slezské divadlo Opava (foto archiv)

Divadlo vedl Karel Drgáč od července. Podřízení si stěžovali, že je arogantní a nekompetentní. Ze 170 pracovníků divadla se 130 podepsalo pod výzvu k jeho odvolání. Zastupitelé nakonec v pondělí městské radě odvolání doporučili, a radní ve středu doporučení vyhověli. „Důvodem byly obrovské mezery při komunikaci. Zrušená představení či zvláštně postavená smlouva s právní kanceláří, jejíž služby pan Drgáč využíval,“ vyjmenoval důvody odvolání primátor Martin Víteček.

Karel Drgáč to ve středu označil za smutný krok. „Potvrzuje to bezpráví, které tady vládne. Mé odvolání dává další možnosti odborovým organizacím, aby se dostaly nad zákoník práce. Rada dala bezpráví zelenou,“ řekl.

Radní budou na svém příštím zasedání 2. prosince jednat o podmínkách nového výběrového řízení. Řízením divadla byl do nástupu nového ředitele pověřen dosavadní ekonomický náměstek a zástupce ředitele divadla Martin Dobeš.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat