Poučili jsme se? Státní filharmonie Košice připomene holocaust

Ve čtvrtek 11. dubna 2024 budou návštěvníci Státní filharmonie Košice svědky slovenské premiéry Klavírního koncertu židovského skladatele Viktora Ullmanna. Přednese ho sólista Jan Bartoš. Pod taktovkou srbského dirigenta Aleksandara Markoviće zazní také díla Beethovena, Pendereckého a Strausse. Koncert s názvem Svoboda a útlak – smrt a vykoupení je věnován 80. výročí deportace židovských obyvatel Košic a památce zavražděných obětí. Hudební vhled do smutné historie začne v 19:00 hodin. Filharmonie zve návštěvníky také na nový formát ve svém portfoliu – tematickou besedu, která začíná od  17:30 hodin.
Jan Bartoš (foto Antonín Kratochvíl)
Jan Bartoš (foto Antonín Kratochvíl)

Čtvrteční večer v Domě umění bude patřit k nejvýznamnějším bodům v programu 55. koncertní sezony. Orchestr ŠFK tentokrát povede Aleksandar Marković, hlavní hostující dirigent Sinfonie Varsovia. Symbolicky přijíždí do košické filharmonie z polské metropole, jejíž historie je úzce spjatá s holocaustem. Pod jeho taktovkou již bylo po celém světě provedeno několik děl Krzysztofa Pendereckého a dalších skladatelů 20. století.

Koncert zahájí Beethovenova třetí předehra k opeře Fidelio. Právě Leonora III, takzvaná “velká”, nejvíce vystihuje celý dramatický obsah jediného operního díla německého velikána.

Dále v podání ŠFK zazní hlavní skladba večera – Klavírní koncert Viktora Ullmana. Skladatel židovského původu napsal svůj jediný klavírní koncert v roce 1939 a věnoval jej významné klavíristce Juliettě Arányiové. “Umění obou umělců však byla kvůli jejich původu brzy zakázáno. Oba byli deportováni do Terezína a pražská premiéra díla se bohužel nikdy nekonala. Ullmann plánoval provést dílo v Terezíně na dva klavíry, ale Arányiová směla hrát především Mozartovu hudbu. Světová premiéra se uskutečnila až v roce 1992 ve Stuttgartu v podání klavíristy Konrada Richtera a Státní filharmonie Brno pod vedením Israela Yinona. Přestože se jedná o originální a nezaměnitelný koncert, lze v něm zaslechnout vlivy Mahlera a Janáčka. Je pro mě velkou ctí, že mohu toto významné dílo poprvé představit slovenskému publiku,” říká Jan Bartoš, který se košickému publiku představí jako sólista.

Dílo Tren – Obětem Hirošimy pro 52 smyčcových nástrojů Krzysztofa Pendereckého vzniklo v roce 1961. Skladatel ji věnoval památce obětí ničivé atomové bomby. Koncert uzavře symfonická báseň Smrt a vykoupení. Richard Strauss v ní zobrazil hodinu smrti člověka, který toužil dosáhnout nejvyšších ideálů.

Součástí čtvrtečního programu bude diskuse s názvem 80 let od deportace židovských obyvatel Košic. Poučili jsme se? Pozvání k účasti na debatě přijala Nadežda Lambertová, vedoucí skupiny ukrytých dětí v Košicích Hidden Child, která sama jako dítě přežila holocaust. Do křesla pro hosta usedne také Martin Korčok, vedoucí Muzea holocaustu v Seredi, které je součástí Slovenského národního muzea – Muzea židovské kultury. “Deportace Židů byly součástí tzv. konečného řešení židovské otázky v době holocaustu. Se slovem holocaust si spojujeme bolest, smrt, iracionální nenávist, s čímž se lidé a historie stále nedokážou plně vyrovnat. Dnešní generace znají jeho zrůdnost jen zprostředkovaně, netuší, kolik utrpení přinesl a jak moc ovlivnil osudy milionů lidí. Naším posláním je šířit svědectví a vzpomínky přeživších, které jsme znali, abychom nedopustili, aby se na ně zapomnělo. Zároveň se snažíme lidi vzdělávat, aby neopakovali chyby minulosti,” vysvětluje Martin Korčok význam kontaktu s pamětníky holocaustu. Diskuzi povede Ondrej Schütz, ředitel Slovenské debatní asociace a lektor Akademie kritického myšlení. Na debatu se dostanete s platnou vstupenkou na večerní koncert.

Koncert v rámci abonentní řady A s názvem Svoboda a útlak – smrt a vykoupení se uskuteční ve čtvrtek 11. dubna 2024 od 19:00 hodin v Domě umění. Vstupenky na akce Státní filharmonie Košice jsou v prodeji se slevou také v pokladně Domu umění od pondělí do čtvrtka a hodinu před akcí. Vstupenky jsou k dispozici také online na webových stránkách Slovenské státní filharmonie Košice nebo prostřednictvím odkazu. Při nákupu online lze uplatnit i slevy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments