Pouze pro ženy: V Íránu připravují operu Carmen

Ženský umělecký soubor Shiftegan Del plánuje vystoupit 4. ledna 2019 na jevišti Vahdat Hall v Teheránu a provedou Bizetovu operu Carmen.
Bizet: Carmen, Melal Vocal Ensemble a Shiftegan Del 2019 (zdroj FB)

Pro Írán je to zcela mimořádná událost. „Jedná se o zcela první operní představení po vítězství islámské revoluce v roce 1979“, řekla novinářům sopranistka Shahla Milani, vedoucí souboru Melal Vocal Ensemble, který se bude též účastnit lednového představení.

Provedení opery není jednoduché. Představení počítá s plně ženským obsazením, a to včetně mužských rolí, protože toto operní představení je určeno výhradně pro ženské publikum. Ženy, které zpívají altem, byly vybrány pro ztvárnění mužů, “řekla Milani.

Několik hudebních souborů, včetně dětských sborů, strávilo osm měsíců zkoušením opery, kterou bude režírovat Hayedeh Kishipur.

Opera má svou vlastní specifickou podobu a dá se očekávat, že naše soubory nemohou ztvárnit přesnou podobu opery tak, jak byla původně zamýšlena. Naše hnutí však přináší naději, že umění může být v naší zemi znovu obnoveno, “uvedla Milani.

Shahla Milani (zdroj FB)

Hlavní úlohu Carmen ztvární Niusha Sajjadi a Mehrnaz Haqju bude účinkovat coby Don José. V dalších hlavních úlohách účinkují pěvkyně Negar Abrishami a Mona Arastu, mezzosopranistka Nasrin Nasehi Tehrani a sopranistka Shahrzad Yusefi budou zároveň doprovázet účinkující soubory.

V Íránu stále platí zákaz, aby na veřejnosti vystupovaly ženy, ať už ve smíšených nebo čistě ženských souborech. Je-li však představení určeno pouze ženskému publiku, nepovažuje se za veřejné.

Shiftegan Del a Melal Vocal Ensemble již dříve spolupracovali na několika podobných představeních, včetně romantické operety Arshin Mal Alan azerbajdžánského skladatele Uzeyira Hajibeyova, které se konalo ve Vahdat Hall v letech 2016 a 2018.

Uzeyir Hajibeyov: Arshin Mal Alan 2016 – plakát (zdroj FB)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]