Požár katedrály Notre-Dame: Poškodil oheň unikátní varhany?

Včera, 15. dubna 2019 propukl kolem 18:30 hodiny v katedrále Notre-Dame v Paříži požár, který zachvátil většinu krovu. Katastrofě se pokoušelo zabránit několik stovek hasičů. Ačkoli se do několika hodin podařilo požár uhasit, škody jsou nevyčíslitelné. Hašení komplikovalo sesouvající se lešení, nedávno postavené pro rekonstrukční práce.
Varhany Notre Dame v Paříži (foto Jeroen de Haan)

Bylo zjištěno, že při hašení nemohou být využity vrtulníky, protože hrozilo zřícení celé stavby. Při hašení byl těžce zraněn jeden požárník. Zatím nebyla vyšetřena příčina požáru. Podle pozorovatelů měl požár souvislost s probíhajícími opravami. Nejprve se propadl hřeben střechy a poté krovy pod ním. Většinu náboženských relikvií a uměleckých děl se podařilo zachránit. Mezi unikátní objekty uvnitř katedrály patří také největší varhany ve Francii.

Hrací stůl varhan Notre-Dame v Paříži (foto: Wikimedia Commons)

Současný nástroj vznikl v 18. století a v roce 1730-1738 ho přestavěl Francois Thierry. Už tehdy se jednalo o nástroj obřích rozměrů. V 60. letech 19. století se počet rejstříků zdvojnásobil při úpravě Aristida Cavail-Colla. Nástroj byl znovu posvěcen v roce 1868. Je pětimanuálový, disponuje 109 rejstříky a přibližně 8000 píšťalami. Varhany se podařilo kompletně restaurovat roku 2013. Oficiálními titulárními varhaníky jsou Philippe Lefebvre, Vincent Dubois a Olivier Latry.

Katedrála Notre Dame v plamenech (foto News Files)

Emmanuel Grégoire, zástupce pařížské starostky, dnes dopoledne sdělil novinářům, že oheň varhany nezničil. Oznámila to televizní stanice BFMTV. Varhany však údajně nejsou bez poškození. Byly zasypané sutí a popelem, taktéž do nich natekla voda poté, co hasiči hasili požár krovu.

Malé chórové varhany v Notre-Dame v Paříži (zdroj notredamedeparis.fr)

Hůře na tom jsou údajně malé chórové varhany, nacházející se pod sanktusovou věží, které oheň silně poškodil. Uvedl to novinářům jeden z katedrálních varhaníků Philippe Lefebvre.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat