Pozvání na koncert FOK a Dagmar Peckovou

V pátek 9. dubna máte ještě možnost ve Smetanově síni Obecního domu vyslechnout velmi zajímavý koncert, který pořádá Symfonický orchestr HMP FOK v rámci Velikonočního festivalu Praha. Pokud se podaří stejně jako ten čtvrteční, nemine Vás skutečně hluboký zážitek.
Perfektní dramaturgie vybrala na začátek Adagietto z Mahlerovy Symfonie č. 5. Velmi známá část této symfonie (Visconti ji použil ve svém filmu Smrt v Benátkách) s měkkými smyčci a harfou navodila doslova snovou atmosféru. Symfonie č. 5 měla premiéru v Praze, stejně jako Šest písní na texty Maurice Maeterlincka, op. 13, Alexandra Zemlinského. Jejich nálada je hluboce meditativní, obírá se zákaldními existenciálními otázkami života a smrti. Dagmar Pecková je provedla s velkým pochopením a přesvědčila mne, že dvojrole Cizí kněžny a Ježibaby byla jen dočasnou indispozicí. Ačkoliv jsem seděl dosti daleko od pódia, bylo ji dobře slyšet, taktéž výslovnost byla srozumitelná. Její hlas byl znělý ve všech polohách a bez náznaku vibrata, znovu mne potěšila znělá hlubší poloha.

 

Po přestávce došlo na Josefa Bohuslava Foerstera a jeho Symfonii č. 4 c moll „Veliká noc“, op. 54, inspirovanou Velikonoční tematikou. I zde dostal Jiří Bělohlávek z orchestru to nejlepší. I když se tento dirigent objevuje v Praze častěji, lze stále litovat toho, že není u některého z našich těles stálým dirigentem.
Tolik pro dnešek, tento týden byl pro mne náročný. Více informací o skladbách návštěvník získá z obsáhlého a zajímavého textu v programu z pera Vlasty Reittererové, která také přeložila texty k písním.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK
Jiří Bělohlávek – dirigent
Dagmar Pecková – mezzosoprán
Smetanova síň Obecního domu, 8. a 9. dubna 2010
(psáno z koncert 8.4.2010)

program:
Gustav Mahler – Adagietto ze Symfonie č. 5
Alexandr Zemlinsky – Šest písní na texty Maurice Maeterlincka, op. 13
Josef Bohuslav Foerster – Symfonie č. 4 c moll „Veliká noc“, op. 54

 

www.fok.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments