Prague Cello Quartet: virtuózní a inteligentní humor

Čtyři vynikající violoncellisté, o kterých již v minulosti Opera Plus psala v souvislosti s jejich uměleckými úspěchy, založili v roce 2006 mimořádný soubor. Kvartet přináší inteligentní humor plný vkusné zábavy, virtuozity, vášnivého nadšení, instrumentální akrobacie i šarmu, který uchvátí publikum každého věku. Všichni violoncellisté studovali na půdě pražské HAMU ve třídě prof. Miroslava Petráše. Jeho rukopis je zcela zřetelný a tónové kvality umocňují i nástroje z dílny Tomáše Haškovce. „Petrášovi chlapci“ hrají ve složení: Ivan Vokáč (člen České filharmonie), Petr Špaček (stipendista Orchestrální akademie České filharmonie), Jan Zemen (profesor Konzervatoře Pardubice) a Jan Zvěřina (člen Doležalova kvarteta).Inspirací k založení souboru, dle vyjádření zakladatele Petra Špačka, byla činnost na populární scéně známého 4TETa s Jiřím Kornem. Včerejší koncert byl proto také ozdoben třemi, do programu adekvátně zapadajícími písněmi v podání krásného barytonu Jiřího Škorpíka.

Je obdivuhodné při posuzování tohoto vystoupení, že veškeré úpravy skladeb pocházejí od členů samotných. Úpravy skladeb jsou vypracovány s velkým smyslem pro krásu tónu, technické i barevné možnosti nástrojů, s využitím velkého rozsahu dynamiky a bez použití zesilovací techniky. Při srovnání se zvuk dvanácti cellistů Berlínské filharmonie zdá unylý. Je velmi dobré, že Prague Cello Quartet nekopíruje často velmi hrubé a nevkusné žertování dua Aleksey Igudesman/Hyung-ki Joo, ani nenapodobují styl podobného německého dívčího kvarteta Salut Salon. Koncert byl plný překvapení a okamžité inspirace, která hráče přímo unáší. Takové fluidum srší z vystoupení Danny Kaye nebo Viktora Borge. Od prvního taktu Prokofjevovy hudby nenechají publikum odpočinout. Tato čtveřice umí diváky pořádně nadchnout. Nástroje i party ovládají sebevědomě, s úsměvem a sebeironií. Všichni hráči jsou bezkonkurenční sólisté i skvělí jako soubor. Není divu, že sedí na první židli v České filharmonii, učí na konzervatoři nebo hrají v kvartetu.Když vystoupení okořeněné dramatickou scénkou se sportovní tématikou končí, publikum zuří jako na nějakém rockovém koncertu. Pokud chcete mít také úsměv na tváři a dobrou náladu, podívejte se na střihový záznam z jejich vystoupení (najdete v závěru). Budete se úžasně bavit, tak jako já.

Douška na konec: Benefiční koncert se konal na podporu Salesiánského střediska a jeho činnosti s mládeží. Neváhejte navštívit i další, který se koná 18. května 2015. A navíc: starat se o děti a pomáhat jim je i v dnešní době velice potřeba. Pomáhají tak jako Prague Cello Quartet i jiní umělci klasické hudby?
Hodnocení autora recenze:
90 %

Benefiční koncert Prague Cello Quartet
Prague Cello Quartet
– Petr Špaček
– Ivan Vokáč
– Jan Zemen
– Jan Zvěřina
Host: Jiří Škorpík (baryton – 4TET)
13. dubna 2015 Salesiánské divadlo Praha

program:
– Sergej Prokofjev: Pochod z opery Láska ke třem pomerančům
– Django Reinhardt: Belleville
– Antonín Dvořák: Humoreska
– Bedřich Smetana: Vltava
– Jaroslav Ježek: Nikdy nic nikdo nemá
scénka „Cellimpiáda“
– Claude Debussy: Svit luny
– Andrew Lloyd Weber: Hudba z muzikálu Fantom opery
– Queen: Bohemian Rhapsody
– Elvis Presley: Love Me Tender
– Jiří Škorpík: 2 písně
– Petr Hapka/Miroslav Horáček: Balada
– Paull Ballard: Mr. Sandman
– Glen Hansard/Markéta Irglová: Falling Slowly
– Dick Dale: Misirlou
přídavky:
– Hans Florian Zimmer: Hudba z filmu Pirates of the Caribbean
– Alan Anthony Silvestri: Hudba z filmu Forrest Gump
– Vittorio Monti: Czardas

www.pcq.cz

Foto Adam Nedvídek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Hodnocení

Vaše hodnocení - Benefiční koncert Prague Cello Quartet (Praha 13.4.2015)

[yasr_visitor_votes postid="161059" size="small"]

Mohlo by vás zajímat