Prague Sounds a Brittenovo Válečné requiem symbolicky propojí orchestry

Festival Prague Sounds pokračuje v tradici mimořádných zářijových koncertů. Letos se z hladiny Vltavy přesune do Vladislavského sálu Pražského hradu, aby zde 3. září uvedl monumentální Válečné requiem (War Requiem) od Benjamina Brittena. Monumentální protiválečné oratorium zazní v provedení symbolicky propojených orchestrů PKF – Prague Philharmonia, České filharmonie a Kyjevského symfonického orchestru, Pražského filharmonického sboru, dětského sboru Radost a mezinárodních sólistů za řízení Lukáše Vasilka.
Vladislavský sál, Pražský hrad (zdroj Prague Sounds)
Vladislavský sál, Pražský hrad (zdroj Prague Sounds)

„Tuto událost lze vnímat nejen jako tryznu za válečné oběti, ale také jako mimořádně působivý apel směrem k ukončení války, který bude umocněn unikátním prostředím a akustikou Vladislavského sálu Pražského hradu – výjimečný koncert výjimečného díla ve výjimečné době,“ říká ředitel Prague Sounds Marek Vrabec.

Britský skladatel Benjamin Britten napsal Válečné requiem v roce 1962 k příležitosti dokončení obnovy gotické katedrály v Coventry po jejím zničení během 2. světové války. Vycházel přitom z kodifikovaného latinského textu mše za zemřelé, který však proložil verši Wilfreda Owena, britského důstojníka skládajícího básně přímo v zákopech 1. světové války. Dílo tak vyznívá jako velký pacifistický manifest apelující na posluchače silným textem i hudbou. Pro jeho monumentálnost a náročné obsazení je uváděno jen velmi vzácně. Na Pražském hradě je pod taktovkou dirigenta Lukáše Vasilka odprezentují PKF – Prague Philharmonia, členové Kyjevského symfonického orchestru, Komorní orchestr České filharmonie, Pražský filharmonický sbor, Dětský pěvecký sbor Radost Praha, sopranistka Susanne Bernhard, tenorista Kyle van Schoonhoven, barytonista Arvid Fagerfjäll a varhanice Linda Sítková.

„Stejně jako v roce 2020 při koncertu Hope for Prague a v roce 2022 při Koncertu pro Evropu plánujeme s Českou televizí a evropským kulturním televizním kanálem Arte TV televizní přenos koncertu, aby se toto silné umělecké poselství z pražské metropole dostalo k divákům napříč Evropou,“ dodává Marek Vrabec.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments