Prague Sounds: Výběr hudby, kterou jinde neuslyšíte

Festival Prague Sounds zveřejnil hlavní program pro rok 2023. Na 27. ročník festivalu dříve známého jako Struny podzimu zavítají od 1. do 18. listopadu kromě již dříve oznámené zpěvačky Angélique Kidjo další hvězdy ze světa soudobé hudby, hiphopu, jazzu i elektroniky.
Marek Vrabec (zdroj Prague Sounds)
Marek Vrabec (zdroj Prague Sounds)

Festival zahájí v pražské premiéře zpěvák a klavírista Benjamin Clementine. V následujících festivalových dnech se představí legendární jazzový basista Ron Carter, přední smyčcové kvarteto JACK Quartet s programem k poctě Johna Zorna, průkopník elektronické hudby Alva Noto ve speciálním audiovizuálním projektu se souborem Ensemble Modern či Owen Pallett, hudební osobnost kombinující hru na housle, kytaru a klávesy se zpěvem a mistrovským loopingem v působivé sólové show. Závěrečnou část festivalu obstará elektronická hudba v podání Nathana Fakea, rapper Kofi Stone a definitivní tečku za letošním ročníkem udělá domácí kapela Bert & Friends, která zahraje překvapivě v Rudolfinu.

„Těší mě, že festival Prague Sounds letos představí umělce a program, které/ý na žádném jiném festivalu u nás letos neuslyšíte. To vše v prostředí vybraných pražských sálů, které činí z každého koncertu svátek pro diváka i umělce. Nepřestává nás vzrušovat objevování nových jmen, rozeznívat genia loci a otevřít dveře Rudolfina třeba takové osobnosti, jakou je Benjamin Clementine,” říká zakladatel a ředitel festivalu Marek Vrabec.

Festival zahájí 1. listopadu v Rudolfinu trubadúr z jiného světa Benjamin Clementine. Klavírista, zpěvák a držitel prestižní Mercury Prize označovaný jako „Nina Simone v mužském hávu“ se do záře reflektorů prozpíval doslova z ulice. Na jeho albech i živých vystoupeních se proplétají prvky klasické hudby, šansonu i jazzu. Právě naživo se však zvláštní síla jeho hudby projevuje nejpřirozeněji.

Na stejném místě zahraje 3. listopadu basista Ron Carter. Ten se může pochlubit nejen zápisem v Guinessově knize rekordů za počet nahraných desek, ale především nepomíjející láskou k hudbě a neuvěřitelnou muzikantskou kondicí. Díky této kombinaci jsou jeho koncerty i v požehnaném věku 86 let stále obdivuhodné a inspirativní.

Přední smyčcové kvarteto JACK Quartet se na festival po čtyřech letech vrátí, aby po nezapomenutelném večeru věnovaném Xenakisovým skladbám tentokrát na Prague Sounds představilo speciálním program k poctě Johna Zorna u příležitosti 70. narozenin tohoto významného skladatele. Koncert hostí 6. listopadu La Fabrika.

O den později se Prague Sounds přesune do Fora Karlín, kde se návštěvníci mohou těšit na hudební svátek v podobě koncertu charismatické africké zpěvačky Angelique Kidjo. Umělkyně čerstvě oceněná prestižní Polar Music Prize představí vlastní osobité pojetí kultovního alba kapely Talking Heads.

Vůbec poprvé otevře festival brány Veletržního paláce, kde 8. listopadu průkopník elektronické hudby a vizuálního umění Alva Noto spojí síly s předním evropským souborem soudobé hudby Ensemble Modern, aby společně vytvořili jedinečný audiovizuální zážitek.

Prague Sounds pak 18. listopadu zakončí rudolfinský debut kapely Bert & Friends s názvem Klasirdo. Ten představuje klavírně laděné pojetí klasických písní Berta a jeho přátel. Kapela umí – jako jedna z mála v Česku – skloubit chytlavé melodie s nadsázkou, hudební sofistikovaností a novátorským duchem

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments