Praha bude mít náměstí Václava Havla, jmenovat se tak bude piazzetta Národního divadla

Piazzetta Národního divadla ponese název náměstí Václava Havla. Pojmenování prostoru po bývalém prezidentovi dnes schválili pražští radní, informoval magistrát v tiskové zprávě. Návrh vzešel od ředitele Národního divadla Jana Buriana.

Národní divadlo a Nová scéna (foto archiv)
Národní divadlo a Nová scéna (foto archiv)

„Domnívám se, že tento prostor výborně vystihuje a reprezentuje to, o co Havel usiloval. O setkávání se, o diskusi, o svobodné myšlení a o humanitu,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Objevily se kritické hlasy, že piazzetta je příliš malý prostor, aby nesl Havlovo jméno. „Vždyť to není náměstí, ale jen plácek mezi domy, který je vhodný maximálně na to, aby si tam kluci cvrnkali kuličky,“ řekl serveru Lidovky.cz bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Dagmar Havlová i někdejší prezidentův mluvčí Ladislav Špaček ale s pojmenováním piazzety souhlasí.

Symbolické odhalení desky s novým názvem na provozní budově Národního divadla proběhne v předvečer nedožitých osmdesátých narozeniny prezidenta v úterý 4. října v 17 hodin jako zahájení mezinárodního divadelního festivalu Pražské křižovatky, kdy za účasti Dagmar Havlové, ministra kultury a primátorky Prahy dojde k odhalení výtvarné instalace akademického sochaře Kurta Gebauera.

Nová scéna Národního divadla Praha (foto archiv)
Nová scéna Národního divadla Praha (foto archiv)

Prostor u Národního divadla navrhl český architekt Karel Prager jako součást projektu výstavby Nové scény. V Praze zatím po Havlovi žádná ulice pojmenována není, jeho jméno nese mezinárodní letiště. Jinde v Česku nesou jeho jméno kromě ulic také školy, divadlo, park a další místa. Sice ne přímo po Havlovi, ale po Ferdinandu Vaňkovi, postavě z jeho hry Audience, byla pojmenována i planetka. V Litoměřicích mají park Václava Havla, ulice po něm byly pojmenovány v Brně nebo Kadani. Na různých místech světa i Česka byly umístěny už téměř dvě desítky laviček Václava Havla.

Nedožité osmdesáté narozeniny Václava Havla si lidé připomenou také ve středu 5. října, kdy se uskuteční shromáždění na Václavském náměstí, o deset dní později přijde do pražské Lucerny Havlovi k nedožitému jubileu popřát osm desítek gratulantů. Bývalý prezident zemřel v prosinci 2011.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat