Praha v srpnu vypíše architektonickou soutěž na budovu filharmonie

Hlavní město plánuje v polovině srpna vypsat mezinárodní architektonickou soutěž na podobu nové filharmonie na Vltavské. Návrh by měl být znám v květnu příštího roku a projekt má být hotov v roce 2025. Novinářům to dnes řekli zástupci vedení Prahy a ministr kultury Lubomír Zaorálek. Celkově má budova podle odhadu stát 6,1 miliardy korun, z toho 4,9 miliardy mají tvořit stavební náklady a zbytek náklady na vytvoření projektu. Na financování stavby by se podle představ města měl finančně podílet magistrát, stát i soukromí investoři.

Magistrát hl.m.Prahy (foto Petr Vilgus / Creative Commons / CC-BY-SA)
Magistrát hl.m.Prahy (foto Petr Vilgus / Creative Commons / CC-BY-SA)

„Zájem soutěžit předběžně potvrdilo 23 zahraničních ateliérů a také celá řada tuzemských. Očekáváme skvělou účast a nadčasové návrhy, které posunou již tak bohatou architekturu Prahy ještě o stupeň výše,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib. Zaorálek řekl, že stavba bude obrovským podnětem a pobídkou pro hudební kulturu a hudební život celé země. „Jsme připraveni se podílet na této stavbě, máme připraveno memorandum, a já osobně pokládám tuto věc za nezbytnost,“ řekl.

Porota soutěže bude mít 11 hlasujících členů a zasednou v ní například architekti Josef Pleskot a Michal Sedláček. „Jednáme i s dalšími významnými architekty,“ řekl primátorův náměstek Petr Hlaváček. Půjde podle něho i o zahraniční jména. V porotě zasednou také zástupci města jako Hřib, Hlaváček, starosta Prahy 7 Jan Čižinský nebo vedoucí projektového týmu filharmonie a architekt Martin Krupauer.

Město dá na takzvané skicovné a odměny pro zapojená studia 18 milionů korun. Celkem má soutěž a první část přípravy projektové dokumentace stát 750 milionů korun, následné fáze pak mají vyjít na dalších 450 milionů korun. Zapojení státu a případných soukromých investorů by mělo nastat až po zahájení stavby, se kterým se počítá v roce 2027. Hotová by podle navrženého harmonogramu měla být v roce 2031.

Zapojení soukromých peněz doporučila analýza, kterou si město nechalo vypracovat. Memorandum o spolupráci, které město plánuje podepsat s ministerstvem kultury, zahrnuje také možnost vypsání veřejné sbírky na stavbu. Podle Zaorálka zatím není jasné, kolik peněz stát na stavbu dá. „O konkrétních částkách se v tuto chvíli ještě mluvit nedá,“ řekl. Zopakoval nicméně, že spolufinancování státem považuje za nezbytné.

V nové filharmonii by měly sídlit Česká filharmonie a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Budova by měla mít tři sály – koncertní pro 1800 diváků, menší pro komorní hudbu s kapacitou 700 míst a multifunkční pro ostatní žánry a typy akcí až pro 500 lidí. Areál by měl být podle představ města otevřen celodenně a nabídnout vedle kulturních prostor také například kavárny či restaurace. Čižinský dodal, že by tam měly sídlit i sbory a další komunitní aktivity. Ředitel Městské knihovny Tomáš Řehák uvedl, že by se tam mělo přesunout také hudební oddělení knihovny.

Další velké investice budou nutné do úprav nyní nevyužívané oblasti, například do dopravní infrastruktury a podobně. Magistrát pro takzvaný brownfield Holešovice-Bubny, kde se lokalita pro filharmonii nachází, připravuje územní studii. Počítá se tam mimo jiné s rozsáhlou bytovou výstavbou.

Diskuse o stavbě velkého koncertního sálu v Praze se vedou desítky let. Nejvíce se řešilo vhodné místo. Sál mohl v 90. letech vzniknout na Letné – na místě, kde se uvažovalo také o výstavbě Národní knihovny podle návrhu architekta Jana Kaplického. Japonští investoři chtěli stavbu věnovat České filharmonii ke 100. výročí. Tehdejší ministr kultury Milan Uhde a primátor Milan Kondr jejich nabídku odmítli.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments