Praha vyčlenila na kulturní granty 125 milionů korun. Návrh na rozdělení je hotov a jde do rady

Hlavní město Praha chce na grantech pro kulturní instituce a divadla rozdělit v příštích letech 125 milionů korun. V rámci jednoletých grantů pro příští rok přispěje na kulturní projekty 96 miliony korun, ve víceletých pro roky 2017 až 2020 částkou 29 milionů korun. Návrh schválil magistrátní výbor pro kulturu. Konečné slovo bude mít v lednu nebo únoru rada a poté zastupitelstvo. Některá divadla s návrhem na rozdělení peněz nesouhlasí. Mohou se odvolat.

O jednoleté granty na příští rok se hlásilo 765 projektů, deset jich komise vyřadila, 496 navrhla finančně podpořit. O víceleté granty pro roky 2017 až 2020 usilovalo 51 projektů. Uspělo jich 15.

Magistrát hl.m. Prahy (foto archiv)
Magistrát hl.m. Prahy (foto archiv)

Příští rok se největší podpory dostane Divadlu Semafor, kterému výbor navrhuje přidělit 7,2 milionu korun. Divadlo Na Fidlovačce má získat pět milionů korun, končící soubor Divadla Komedie 4,7 milionu korun a Studio Hrdinů 4,2 milionu. Naopak v rámci víceletých grantů se třeba Divadlo Na Fidlovačce nebo Divadlo Komedie podpory pravděpodobně nedočká. Peníze nedostane ani Divadlo Bez Zábradlí a Divadlo V Řeznické. Mezi navrhované příjemce grantů z oblasti klasické hudby a tance patří se svými projekty například PKF – Prague Philharmonia, Collegium 1704, Svátky hudby v Praze, Nachtigall Artists nebo Pražský komorní balet. Kompletní návrh je k nahlédnutí na webových stránkách pražského Magistrátu zde .

“Grant není nároková složka, má sloužit na podporu dramaturgie a fungování divadel, o jeho přidělení rozhoduje výhradně komise složená z odborníků v daném oboru,” řekl radní pro kulturu Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL). “Jde o nepolitickou záležitost. I případná odvolání budou podle zákona nově vyřizovat úředníci Ministerstva financí, nikoli příslušný radní,” doplnil.

Napsat komentář