Pražská Šárka bude letos hostit Dvořákova Jakobína, role jsou už rozdány

Pořadatelé tradičních operních produkcí pod širým nebem v pražské Divoké Šárce mají pro letošek jasno. O prvním zářijovém nedělním odpoledni uvedou Dvořákova Jakobína. Ten se do míst někdejšího přírodního amfiteátru vrátí po osmi letech.
B. Smetana: Dvě vdovy – Divoká Šárka 2016 (foto Pavel Horník)

V neděli 3. září 2017 od 14 hodin bude i letos stát v Divoké Šárce u dirigentského pultu Jan Chalupecký z pražského Národního divadla, odkud pochází i většina pěveckých protagonistů: Hraběte Viléma z Harasova si zazpívá František Zahradníček, Bohušem bude Roman Janál, Julií Dana Burešová. Adolfa si zopakuje Pavel Horáček, Terinku Jana Sibera, Aleš Briscein ztělesní Jiřího. Purkrabího Filipa ztvární Luděk Vele, Jan Ježek se ujme role učitele Bendy, Lotinkou bude Lenka Šmídová. O režii se tradičně postarají Jana Divišová a Renée Nachtigallová, které tradici šáreckých operních představení v roce 2005 obnovily. Kostýmy bude mít na starosti Josef Jelínek, nastudování sborů Pavel Vaněk, spoluúčinkovat bude orchestr, sbor a balet Národního divadla.

A.Dvořák: Jakobín – Luděk Vele (Filip) a Pavel Horáček (Adolf) – Divoká Šárka 2009 (foto Pavel Horník)

Připomeňme, že na počátku novodobé řady šáreckých operních představení byla v roce 2005 Smetanova Prodaná nevěsta s účastí kolem pěti tisíc diváků, na její další uvedení následujícího roku přišlo již sedm tisíc lidí. V letech 2007 a 2008 se hrála Dvořákova Rusalka s účastí dvanácti tisíc návštěvníků. Dvořákův Jakobín v roce 2009 přivedl čtrnáct tisíc diváků, Smetanova Libuše o rok později pak asi dvanáct tisíc zájemců. Smetanova Dalibora vidělo v roce 2011 okolo čtrnácti tisíc návštěvníků, následující rok se hrála Smetanova Hubička, roku 2013 opět Prodaná nevěsta, v roce 2014 Dvořákova opera Čert a Káča se zhruba sedmnácti tisíci diváky, rok poté Rusalka a konečně loni Smetanovy Dvě vdovy, které do pražské Šárky přilákaly podle odhadů až sedmnáct tisíc návštěvníků.

B. Smetana: Dvě vdovy – Divoká Šárka 2016 (foto Pavel Horník)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat