Pražskému koncertu Anny Netrebko hrozí zákaz. Rozhovor s pořadatelkou Alenou Kunertovou

16. října 2023 má v Obecním domě vystoupit sopranistka ruského původu Anna Netrebko. Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek pražského primátora zodpovědný za oblast kultury, prohlašuje, že bude hledat cestu, jak koncert zrušit, protože jeho uskutečnění považuje za necitlivé vůči Ukrajině. Netrebko figuruje od 7. ledna na sankčním seznamu prezidenta Zelenského.
Anna Netrebko (zdroj Anna Netrebko, foto Vanessa Maas)
Anna Netrebko (zdroj Anna Netrebko, foto Vanessa Maas)

Pospíšil minulý týden jednal o koncertu s českým vládním zmocněncem pro Ukrajinu a má v plánu navštívit i ukrajinskou ambasádu a jednat s vedením Obecního domu. V případě zákazu jsou producenti připraveni požadovat po městu vysoké odškodné. Letos v březnu vyhrála Netrebko soud s Metropolitní operou, která jí odebrala všechna nasmlouvaná představení.

K této nepřehledné situaci jsme pro vás připravili krátký rozhovor s majitelkou agentury Nachtigall Artists Alenou Kunertovou, která koncert pořádá.

Považujete akci Jiřího Pospíšila za adekvátní? Jedná se v jeho případě o upřímný aktivismus nebo PR kalkul za účelem získání snadných politických bodů?
Žádné oficiální vyjádření a zákaz koncertu jsem nedostala, takže se opravdu nechci vyjadřovat. Dozvídám se z tisku, respektive od novináře, který mi informaci volal.

Věříte, že blokáda ruských umělců by mohla přispět k zastavení války?
Určitě schvaluji blokádu ruských umělců a sportovců, kteří válku podporují a propagují Putinův režim. To není případ Anny Netrebko. Válku odsoudila, je státní občankou Rakouska a do Ruska nesmí.

Jste ochotná s politiky vyjednávat osobně?
Ano, velmi ráda, v informacích, které se objevují v tisku je mnoho nepřesností.

Myslíte si, že mají politici právo koncert zablokovat i za použití represivních složek – policejní zásah, těžkooděnci…?
Myslím, že k něčemu takovému opravdu nedojde. Vše určitě vyřešíme diplomaticky včas a bez negativních emocí.

Máte připraveno nějaké alternativní řešení ať již v podobě jiného programu nebo koncertních prostor?
Zatím nás nikdo nevyrozuměl o zrušení koncertu. Jiné vhodné prostory nepřipadají v úvahu. Alternativní program není na pořadu dne, koncert Anny rušit nechceme.

Děkujeme za rozhovor!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 3 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments