Pražský filharmonický sbor oslaví výročí s Vlámským orchestrem

Pražský filharmonický sbor (PFS) dnes v Rudolfinu oslaví 85 let od svého založení společně s Vlámským symfonickým orchestrem. Zazní oratorium Král David od Arthura Honeggera. Hudební skladbu uvedou pod taktovkou hlavního sbormistra PFS a dirigenta Lukáše Vasilka. Během posledních let sbor vystoupil mimo jiné v Izraeli, Mexiku nebo Spojených státech. V únoru ho čeká Festival umění v Hongkongu.

Pražský filharmonický sbor (zdroj PFS)“Citlivá kombinace gregoriánského chorálu, hudby barokní, impresionistických fresek i částí inspirovaných hudbou Igora Stravinského řadí Krále Davida mezi důležitá vokální díla francouzské hudby,” uvádí pořadatelé. Jako hosté se představí sopranistka Kateřina Kněžíková, altistka Markéta Cukrová a tenorista Ondřej Koplík. Muzikanti uvedou Krále Davida v druhé verzi s vypravěčem z roku 1923. Původní čtyřhodinová verze bývala populární, ale dnes je už téměř neznámá.

Součástí koncertu bude výstava fotografií v Rudolfinu, kde fotografka a zároveň členka sboru Martina Kritznerová představí momenty ze společných cest pod názvem “Letem sborovým světem”.

Před pětaosmdesáti lety PFS založil sbormistr Jan Kühn tehdy ještě pod jménem Sbor Radiojournalu. Více informací o souboru na webu PFS.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat