Pražský filharmonický sbor oslavil 75.výročí

Slavnostní koncert k 75. výročí založení Pražského filharmonického sboru proběhl v úterý 2. března 2010 ve Dvořákově síni Rudolfina. V průběhu večera bylo připomenuto ještě jedno výročí, a to 100 let od narození profesora Josefa Veselky, dlouholetého uměleckého vedoucího tohoto sboru, kterému byl koncert také věnován.

O důležitosti Pražského filharmonického sboru na domácí hudební scéně a prestiži jeho výročního vystoupení svědčí i fakt, že se koncert konal pod záštitou prezidenta republiky Václava Klause, ministra kultury Václava Riedlbaucha a kardinála Miloslava Vlka. Navíc byli na vystoupení pozváni diplomatičtí zástupci ze čtrnácti zemí. Program tvořila zajímavá díla čtyř soudobých, respektive moderních autorů. Celý večer byl zahájen skladbou estonského skladatele Arvo Pärta Sieben Magnificat-Antiphonen pro smíšený sbor a capella. V tomto zajímavém díle byl jasně rozpoznatelný Pärtův charakteristický styl komponování, plný disonance, ve kterém i pomlky hrají významnou roli ve vnímání skladby jako celku. Takovýto part vyžaduje od interpretů naprostou přesnost a soustředěnost, kterých se mu zde náležitě dostalo, a tak celek byl velmi působivý.


Druhý v pořadí byl představen Janáčkův Otče náš. Spolu se sborem vystoupil i tenorista Jaroslav Březina, na harfu pak doprovázela Jana Boušková, na varhany Aleš Bárta. Ačkoli je Leoš Janáček celkem specifický skladatel, který ne každému sedí, tato skladba je natolik zajímavá, že stojí za to si ji poslechnout, navíc v bravurním provedení všech zúčastněných. Nutno vyzdvihnout skvěle znějící sborová fortissima, která svým impozantním zvukem zcela přirozeně zaplnila prostor Dvořákovy síně.
Po přestávce následoval další český originální skladatel Bohuslav Martinů a jeho Madrigaly, ve kterých se představila jen část sboru, neboť si komorní obsazení skladba výslovně žádá. Tyto písně o lásce byly i po výrazové stránce výborně předneseny a dynamicky precizně prokresleny.

Celý večer zakončily Chichesterské žalmy Leonarda Bernsteina, při kterých se ke sboristům přidalo chlapecké sólo v podání člena Kühnova dětského sboru Tobiáše Fanty, doprovod harfy, varhana bicích Daniela Mikoláška. Originální skladba byla jistě dobrou volbou na zakončení večera, působivá přednesem v hebrejštině a doplněna jemným chlapeckým sopránovým sólem. Jako přídavek pro stále nenasytné posluchače zvolil sbormistr Lukáš Vasilek fragment z Rachmaninova Nočního bdění, který byl věnován památce profesora Josefa Veselky, a skladbu Terpsichore Jana Nováka z cyklu Exercitia Mythologica.

Výročním koncertem potvrdil Pražský filharmonický sbor své kvality. Právem se řadí k nejlepším světovým pěveckým sborům.

Slavnostní koncert k 75. výročí Pražského filharmonického sboru a ke 100. výročí narození prof. Josefa Veselky
Praha – Rudolfinum, Dvořákova síň, 2. března 2010

program:
Arvo Pärt – Sieben Magnificat-Antiphonen
smíšený sbor a capella
Leoš Janáček – Otče náš
tenor sólo, smíšený sbor, harfa, varhany
– přestávka –
Bohuslav Martinů – Madrigaly
komorní smíšený sbor a capella
Leonard Bernstein – Chichester Psalms
soprán sólo, smíšený sbor, harfa, bicí, varhany
Tobiáš Fanta – chlapecké sólo (člen Kühnova dětského sboru)
Jaroslav Březina – tenorové sólo
Jana Boušková – harfa
Daniel Mikolášek – bicí
Aleš Bárta – varhany
Lukáš Vasilek – sbormistr a dirigent
Pražský filharmonický sbor

www.choir.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat