Pražský filharmonický sbor představuje jubilejní 90. sezonu

Pražský filharmonický sbor chystá pro sezonu 2024/2025 čtveřici koncertů ve své režii a poprvé ve své historii zavítá na BBC Proms.
Pražský filharmonický sbor (zdroj Pražský filharmonický sbor)
Pražský filharmonický sbor (zdroj Pražský filharmonický sbor)

Na zahajovací koncert Pražského filharmonického sboru, který se uskuteční 28. září, přijala pozvání Dresdner Philharmonie, kterou povede Michael Sanderling. Hned následující den, 29. září, oslaví Pražský filharmonický sbor s českými sbory a Českou filharmonií Rok české hudby koncertem Proč bychom se netěšili. Na 28. a 29. listopadu pak chystá dvojici a cappella koncertů Poklady českého sboru, první provedení bude v koprodukci s hudebním festivalem Dny Bohuslava Martinů. Prosincový Adventní koncert na Žofíně se uskuteční ve dvou termínech 19. a 20. prosince za doprovodu Prague Philharmonia.

Vedle toho čekají sbor v první polovině sezony hned čtyři zahraniční vystoupení. Tím prvním je londýnský hudební festival BBC Proms, kde se sbor představí vůbec poprvé ve své devadesátileté historii, a to za doprovodu České filharmonie pod taktovkou Jakuba Hrůši. Následovat bude dvojice říjnových koncertů opět s Dresdner Philharmonie a Michaelem Sanderlingem, tentokrát v Drážďanech. V listopadu sbor vystoupí v Hongkongu s Hong Kong Philharmonic Orchestra a dirigentem Christophem Eschenbachem. Pomyslným vrcholem sezony bude prosincové newyorské turné, v rámci něhož vystoupí sbor společně s Českou filharmonií a Semjonem Byčkovem v provedení Glagolské mše a následně s vlastním koncertem v rámci programové řady Carnegie Hall. 

„Jsem hrdý na to, že sbor vstupuje do své 90. sezony v takové formě – je stabilní, zajištěný, umělecky neotřesitelný. A k tomu všemu jde pořád dopředu. Těší mě, že mohu být u toho,“ říká hlavní sbormistr Pražského filharmonického sboru Lukáš Vasilek.

Vlastní koncertní řada Pražského filharmonického sboru nabízí v rámci sezony 2024/2025 až na jednu výjimku výlučně český repertoár. Během svého Zahajovacího koncertu, který sbor pořádá ve spolupráci s MHF Dvořákova Praha, zazní Requiem Antonína Dvořáka. 

Dramaturgie koncertu Proč bychom se netěšili nabídne v první části samostatný program českých amatérských sborů (Severáček, Česká píseň Plzeň a Bohemiachor), ve druhé půli koncertu, do níž se již zapojí Pražský filharmonický sbor a Česká filharmonie, zazní pod vedením Lukáše Vasilka společně provedené Dvořákovo Te Deum a jako završení sborového setkání Proč bychom se netěšili ze Smetanovy Prodané nevěsty

Poklady českého sboru dají vyniknout české vokální tvorbě. Zazní Pražské Te Deum 1989 Petra Ebena, Otčenáš Leoše Janáčka, V přírodě Antonína Dvořáka, Čtyři písně o Marii Bohuslava Martinů a Testamentum Jana Nováka. Sólových partů se ujme tenorista Pavel Černoch. „Chtěli jsme ukázat to nejlepší z české tvorby, zároveň ale provést i skladby, které nejsou až tak moc známé. Vedle vrcholných kompozic Dvořáka, Janáčka a Martinů proto zazní i vynikající skladby od Petra Ebena a Jana Nováka, popisuje dramaturgii koncertu Lukáš Vasilek. 

Již tradiční žofínské Adventní koncerty nabídnou tentokrát Gloria Francise Poulenca a loni poprvé uvedenou Vánoční kantátu Jana Ryanta Dřízala napsanou na zakázku Pražského filharmonického sboru. Orchestrálním partnerem bude stejně jako v předchozích letech Prague Philharmonia. Se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Braunera Pražský filharmonický sbor vystoupí mimo jiné v rámci MHF Dvořákova Praha v koncertním provedení opery Mrtvé město Ericha Wolfganga Korngolda, se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu provede sbor Verdiho Requiem, koncert bude dirigovat Petr Popelka.

Významnou událostí druhé poloviny jubilejní sezony Pražského filharmonického sboru bude provedení dramatického oratoria Jana z Arku na hranici francouzského skladatele se švýcarskými kořeny Arthura Honeggera. V roli Jany z Arku se představí Audrey Bonnet, role Bratra Dominika se zhostí Sébastien Dutrieux. Českou filharmonii, Pražský filharmonický sbor a Kühnův dětský sbor bude dirigovat Lukáš Vasilek. „Jana z Arku je jednou z nejvýznamnějších vokálně-instrumentálních skladeb 20. století. Zadirigovat si ji byl můj sen, který mi ovšem vždycky připadal dost nereálný. Vážím si toho, že budu moct toto strhující drama provést s Pražským filharmonickým sborem a Českou filharmonií. Těším se, jak budeme tento ‚hudební Olymp‘ společně zdolávat, a jsem si jistý, že publikum od nás dostane výjimečný umělecký zážitek,“ říká hlavní sbormistr.

Pražský filharmonický sbor se v průběhu své 90. sezony zúčastní také významných českých hudebních festivalů Pražské jaro a Smetanova Litomyšl. V létě 2025 pak tradičně odcestuje do rakouského festivalového Bregenzu, kde jej čeká mimo jiné Weberův Čarostřelec na Jezerní scéně.

V 90. sezoně také Pražský filharmonický sbor naváže na své edukační aktivity, které rozšíří
o nové projekty. „Zpěv je asi nejpřirozenější způsob, jak si vyzkoušet hudbu ‚na vlastní kůži‘. Rádi bychom proto tento zážitek zprostředkovali širokému spektru diváků prostřednictvím koncertů a workshopů, k jejichž realizaci jsme přizvali lektory a tvůrce z různých oblastí,“ popisuje vzdělávací projekty Anna Moravcová, generální manažerka sboru. 

Dramaturgie jednotlivých workshopů cílí na rozličné věkové skupiny posluchačů: od několikaměsíčních dětí (Spinkej, zazpívám ti do ouška) přes předškoláky (Ententýna, mandolína!) až po Jarní piknikový koncert u kouzelné studánky pro děti prvního stupně ZŠ a jejich rodiče. Projekt Goin’ Home | Antonín Dvořák a americký spirituál pro studenty a dospělé představí Pražský filharmonický sbor také v rámci svého hongkongského zájezdu. Workshop Hlasotaj bude zaměřen na objevování možností vlastního hlasu a v Hudbě staletí a věčnosti chystá sbor nevšední hudební zážitek v magickém prostoru Kláštera svaté Anežky České.

Součástí profesionálního vzdělávání je také pěvecká akademie, jejímž partnerem se stává Nadační fond Soni Červené. Projekt proto nese nově název Akademie Pražského filharmonického sboru k poctě Soni Červené. „Akademie je naším největším a nejdlouhodobějším edukačním projektem, díky kterému se již dvanáct let mohou studenti pěveckých škol seznamovat s prací profesionálního pěveckého sboru. Celá řada absolventů za tu dobu našla uplatnění jako stálí členové Pražského filharmonického sboru, ale i jiných těles. Máme velkou radost, že díky podpoře Nadačního fondu Soni Červené můžeme rozšiřovat náplň studia v Akademii o další aktivity, doplňuje Anna Moravcová.   

V kontextu dějin a politického uspořádání Evropy ve 20. století neměl sbor mnoho šancí vycestovat na ostrovy Británie. Jedním ze dvou vzácných zájezdů bylo v roce 1972 turné s tehdejším hlavním sbormistrem Josefem Veselkou po Skotsku a Walesu. Druhá návštěva se konala až v roce 2002, kdy mužská část sboru odcestovala na festival do Edinburghu, kde provedla Wagnerova Parsifala pod taktovkou proslulého dirigenta Claudia Abbada. Třetí představení Pražského filharmonického sboru na Albionu se koná na letošním hudebním festivalu BBC Proms v Londýně. Sbor společně s Českou filharmonií pod vedením Jakuba Hrůši vystoupí s Glagolskou mší Leoše Janáčka. 

Tato kantáta zazní v provedení České filharmonie a Pražského filharmonického sboru také
v americkém New Yorku během vrcholu Roku české hudby, Českého týdne v Carnegie Hall. Zde se na začátku prosince představí obě tělesa pod vedením Semjona Byčkova. Pražský filharmonický sbor následně uvede svůj koncert Poklady českého sboru. Pro sbor je to v jeho devadesátileté historii vůbec první samostatný koncert v tomto světově proslulém newyorském kulturním centru.

Ve druhé polovině sezony čeká sbor hostování na dvořákovském festivalu ve švýcarském Kultur- und Kongresszentrum Luzern společně s Luzerner Sinfonieorchester a Michaelem Sanderlingem. Sbor se zde představí také samostatně se svým a cappella programem.

Novinkou jubilejní 90. sezony je možnost zakoupení abonentské vstupenky na koncerty pořádané Pražským filharmonickým sborem. Posluchačům a příznivcům sboru se tak nabízí sleva 30 % v porovnání s plnou cenou jednotlivých vstupenek, a navíc je tato vstupenka přenosná. K tomu budou mít abonenti 20% slevu při nákupu jednotlivých vstupenek na koncerty organizované Pražským filharmonickým sborem, Českou filharmonií nebo Českým spolkem pro komorní hudbu.

Od roku 2023 spolupracuje Pražský filharmonický sbor se Skupinou ČEZ. Ta z pozice generálního partnera podporuje domácí i zahraniční koncertní činnost sboru a soustředí se také na podporu mladých talentů a edukačních aktivit. Hlavním partnerem je značka Citroën, která sboru poskytuje své vozy zejména k cestování po evropských zemích, ale i po Česku. Pány Pražského filharmonického sboru od jara 2024 obléká módní značka BANDI.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments