Pražský filharmonický sbor převzal Cenu Antonína Dvořáka

Při svém Adventním koncertu v pondělí 19. prosince Pražský filharmonický sbor slavnostně převzal Cenu Antonína Dvořáka za rok 2022, která mu byla udělena v září letošního roku. Na pódiu Státní opery Praha ji do rukou ředitele Pražského filharmonického sboru Davida Marečka vložili ředitel udílející Akademie klasické hudby Robert Kolář společně s ředitelem festivalu Dvořákova Praha Janem Simonem.
Pražský filharmonický sbor převzal Cenu Antonína Dvořáka – David Mareček, Robert Kolář a Jan Simon (foto Petra Hajská)
Pražský filharmonický sbor převzal Cenu Antonína Dvořáka – David Mareček, Robert Kolář a Jan Simon (foto Petra Hajská)

Cena Antonína Dvořáka je určena umělcům a tělesům globálního rozměru. Zážitek ze včerejšího koncertu nás utvrdil v tom, že cena je ve správných rukou,“ uvedl Robert Kolář, ředitel Akademie klasické hudby, která cenu s každoroční podporou Karel Komárek Family Foundation uděluje.

„Cena Antonína Dvořáka je uznáním pro všechny zpěváky a sbormistry od roku 1935, kdy Pražský filharmonický sbor vznikl. Je pro nás čest, že se sbor ocitá v té nejlepší společnosti, a je to pro nás velký závazek, aby i nadále reprezentoval nejen Antonína Dvořáka, ale i celou českou hudbu,“ uvedl ředitel Pražského filharmonického sboru David Mareček.

Pro první část Adventního koncertu, který živě přenášela Česká televize, vybral Pražský filharmonický sbor pastorální díla Arvo Pärta a Bohuslava Martinů. Druhou část večera prozářily koledy Luboše Fišera. V režii Jiřího Stracha vystoupil Jiří Bartoška v roli vypravěče, orchestr PKF – Prague Philharmonia a sólisté Pavla Vykopalová (soprán), Jana Hrochová (alt), Petre Nekoranec (tenor),⁠ Jiří Brückler (baryton) a Daniela Valtová Kosinová (varhany).

Pražský filharmonický sbor převzal Cenu Antonína Dvořáka (foto Petra Hajská)
Pražský filharmonický sbor převzal Cenu Antonína Dvořáka (foto Petra Hajská)

Cena Antonína Dvořáka již od roku 2009 vyzdvihuje mimořádné umělecké počiny nebo významné zásluhy na propagaci a popularizaci české klasické hudby doma i v zahraničí. Jejím historicky prvním laureátem se stal Josef Suk, pravnuk Antonína Dvořáka, mezi dalšími oceněnými jsou mimo jiné Yo-Yo Ma, Jakub Hrůša, Jiří Bělohlávek, Sir András Schiff, Gabriela Beňačková, Ivan Moravec nebo Česká filharmonie.

Skleněnou plastiku violoncella navrženou akademickým architektem Jiřím Pelclem pro slavnostní předání vyrobili skláři společnosti Moser. Partnerem letošního předání Ceny Antonína Dvořáka byla společnost SAZKA.

Pražský filharmonický sbor převzal Cenu Antonína Dvořáka (foto Petra Hajská)
Pražský filharmonický sbor převzal Cenu Antonína Dvořáka (foto Petra Hajská)

Pražský filharmonický sbor je nejstarším českým profesionálním sborem s nepřerušenou historií od roku 1935. Od 60. let úspěšně vystupuje v zahraničí, v 80. letech vzniklo několik mezinárodně oceňovaných nahrávek včetně Stabat Mater a Requiem Antonína Dvořáka s dirigentem Wolfgangem Sawallischem a Českou filharmonií. V březnu 2007 byl do čela jmenován sbormistr Lukáš Vasilek. Pod jeho vedením si sbor vybudoval pozici vysoce oceňovaného partnera světových orchestrů, jako jsou Berlínští filharmonici s jejich šéfdirigentem Kirillem Petrenkem, či spolupráce s dirigenty, jako je Zubin Mehta, Alan Gilbert, Sir John Eliot Gardiner, Fabio Luisi či již zesnulý Mariss Jansons. PFS se dlouhodobě podílí na nahrávání pro společnost DECCA.

Hlavním partnerem Pražského filharmonického sboru, se kterým aktuálně sdílí i základní organizační platformu, je Česká filharmonie v čele s jejím šéfdirigentem Semjonem Byčkovem, sbor ale neopomíjí ani spolupráci s dalšími českými orchestry.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments