Pražský filharmonický sbor připravuje v nové sezoně čtyři velké koncerty, chybět nebude ani na předních hudebních festivalech

Pražský filharmonický sbor v Rudolfinu 7. října 2025 přednese Pärtovy skladby Summa a Salve Regina, ale také Svatbu Igora Stravinského a jedno z vrcholných děl Leonarda Bernsteina Chichesterské žalmy. „Jedná se o jednu z nejtěžších skladeb sborového repertoáru vůbec,“ řekl Lukáš Vasilek, sbormistr tohoto tělesa. Pražský filharmonický sbor si přizval ke spolupráci na svém Zahajovacím koncertu sólisty Kateřinu Kněžíkovou, Annu Gorjačovu, Denyse Pivnitského a Domena Križaje, klavíristy Marcela Javorčeka, Lenku Navrátilovou, Danielu Valtovou Kosinovou a Jana Duška a renomovaný soubor Amadinda Percussion Group.
Dramaturgie Adventního koncertu 13. prosince 2025 v Rudolfinu představí pásmo Vánoční od Luboše Fišera a Vánoční kantátu Jana Ryanta Dřízala. Orchestrálním partnerem bude stejně jako v minulých letech Prague Philharmonia. V sólových partech vystoupí Veronika Rovná, Karolína Levková, Pavel Černoch a Jiří Brückler. „Potřebu doplnit vánoční repertoár sboru o nadčasové, soudobé, a přesto posluchačsky přístupné vokálně-symfonické dílo jsme cítili delší dobu. Vánoční kantáta, kterou pro nás složil Jan Ryant Dřízal, pak předčila veškerá naše očekávání. Nápad zachytit toto dílo i na CD pak vznikl docela přirozeně. Nahrávka vyjde v příštím roce u labelu Animal Music. Slibujeme si od ní, že se stane novou ,českou vánoční klasikou,“ říká generální manažerka sboru Anna Moravcová. Koncert by měla vysílat Česká televize.
Ke koncertu Goin’ Home / Antonín Dvořák a americký spirituál 22. ledna 2025 v Betlémské kapli přizval Pražský filharmonický sbor Komorní sbor En Arché se sbormistrem Vojtěchem Jouzou. Za dramaturgií stojí znalec Dvořákova života a díla David Beveridge. Večerem bude provázet člen Činohry Národního divadla Petr Vančura a ke klavíru usedne Jan Dušek. Projekt je netradičně otevřen zpěvačkám a zpěvákům se sborovou zkušeností z řad veřejnosti, kteří si mohou vyzkoušet práci s profesionálním tělesem.
Francouzský večer na Hradě 18. března 2026 nabídne spojení Pražského filharmonického sboru a Symfonického orchestru Českého rozhlasu, s nímž sbor od nové sezony rozšiřuje spolupráci. V průběhu březnového galakoncertu zazní ve Španělském sále Pražského hradu Sinfonietta Francise Poulenca a Král David Arthura Honeggera. Sólových partů se zhostí Kateřina Kněžíková, Štěpánka Pučálková, Dovlet Nurgeldiyev a mluveným slovem posluchače provede Sébastien Dutrieux. Varhanní part nastuduje Daniela Valtová Kosinová.
Devadesátá první sezona sboru bude ve znamení spolupráce s věhlasnými dirigenty. Pod vedením Zubina Mehty se Pražský filharmonický sbor představí s Českou filharmonií v Mahlerově Druhé symfonii „Vzkříšení“. „Se Zubinem Mehtou pojí sbor dlouholeté přátelství, a to především díky časté spolupráci s Izraelskou filharmonií, kde byl tento dirigent šéfem. Já sám jsem s ním spolupracoval při provedení Schönbergových Gurre-Lieder a Mahlerovy 3. symfonie a mohu jen potvrdit, že to je pokaždé obrovský zážitek,“ říká Lukáš Vasilek. Dirigování české premiéry opery Vězeň (Il Prigioniero) v koncertním provedení se chopí Antonio Pappano. Toto dílo Luigiho Dallapiccoly nastuduje Pražský filharmonický sbor s hostujícím sbormistrem Simonem Halseyem, jenž povede těleso v Praze vůbec poprvé. „Simon Halsey je jedním z nejvýznamnějších sbormistrů dneška,“ tvrdí Lukáš Vasilek. „Po dlouhou dobu byl šéfem Berlínského rozhlasového sboru, a proto je myslím přirozené, že se objeví také u PFS. Moc si toho vážím. Jsem přesvědčený, že si se sborem sedne a že vnese nové podněty do naší práce,“ těší se hlavní sbormistr.
Nokturna Clauda Debussyho provede sbor pod taktovkou Simona Rattlea. V závěru roku se těleso vydá do Drážďan, kde vystoupí spolu s Dresdner Philharmonie v uvedení Beethovenovy Deváté symfonie pod taktovkou Sakariho Orama. Spolupráce s Giovannim Antoninim čeká Pražský filharmonicky sbor v rámci lednového provedení Mozartova Requiem. Jediné společné dílo Igora Stravinského a Jeana Cocteaua Oedipus rex provede Pražský filharmonický sbor spolu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a dirigentem Petrem Popelkou. Koncertní uvedení opery Bohuslava Martinů Mariken z Nimègue nastuduje se sborem Lukáš Kozubík. „Toto provedení má hned dvě prvenství: jedná se o skladatelovu první verzi díla, a navíc v evropské premiéře,“ dodává sbormistr. Dílo zazní v doprovodu Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Netopila.
Pražský filharmonický sbor se hned v úvodu sezony představí s Lukášem Vasilkem v roli dirigenta v Brittenově Válečném rekviem v rámci Svatováclavského hudebního festivalu. Epos o Gilgamešovi od Bohuslava Martinů zazní ve sborovém podání na festivalu Dvořákova Praha a na Bratislavských hudebních slavnostech. Sbor bude opět hostem Pražského jara a Smetanovy Litomyšle a již popatnácté se v létě 2026 vydá coby rezidenční sbor na letní operní festival do rakouského Bregenzu, kde jej mimo jiné čeká na Jezerní scéně Verdiho La Traviata. Dramaturgie edukačních projektů sboru cílí na rozličné věkové skupiny posluchačů: od několikaměsíčních dětí (Spinkej, zazpívám ti do ouška) přes předškoláky (Od svítání do svítání) až po Věneček zelený, z rozmarýny pletený určený dětem prvního stupně ZŠ. Poslední zmiňovaný projekt přinese novou spolupráci s režisérkou a dramaturgyní Hanou Strejčkovou. Workshop Odemčený hlas držitelky hudebního ocenění Anděl Marie Puttnerové je otevřen všem zájemcům z řad široké veřejnosti.
Součástí profesionálního vzdělávání mladých zpěváků je Akademie Pražského filharmonického sboru k poctě Soni Červené. Její studentky a studenty umělecky vede Lukáš Kozubík. „Akademie je přes deset let nedílnou součástí našeho sboru. Umožňuje mladým talentovaným lidem rozšířit a prohloubit vokální, interpretační i teoretické dovednosti díky naší komplexní činnosti,“ říká Lukáš Kozubík. „V nadcházející sezoně plánujeme častější samostatná vystoupení Komorního ansámblu akademie,“ dodává sbormistr.
Pražský filharmonický sbor se v únoru 2026 představí na novém CD s oratoriem Jana z Arku na hranici Arthura Honeggera. Záznam pochází z letošního únorového uvedení s Audrey Bonnet v titulní roli za doprovodu České filharmonie, šesti sólistů, čtyř recitátorů a Kühnova dětského sboru. Hudebního nastudování se ujal sbormistr a dirigent Lukáš Vasilek. Nahrávku produkuje nezávislý label Animal Music.
V uplynulé devadesáté sezoně Pražského filharmonického sboru vystoupil například v Hongkongské filharmonii, v londýnské Royal Albert Hall, v newyorské Carnegie Hall, a koncertoval dokonce i na Times Square. O jubilejní sezoně vznikl filmový dokument Dominika Kalivody. „Dokument bude mít premiéru na mezinárodním televizním festivalu Zlatá Praha 24. září 2025,“ dodal David Mareček.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]