Pražský filharmonický sbor provede Stabat mater Antonína Dvořáka

Na dvou mimořádných provedeních nejkrásnější skladby Antonína Dvořáka – oratoria Stabat mater, op. 58 – se v pašijovém týdnu bude podílet Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka.

Svatý neboli Pašijový týden je významné období křesťanského liturgického roku, v němž si křesťané připomínají poslední týden Ježíšova pozemského života, jeho smrt na kříži a vzkříšení. Název je odvozen z latinského slova passio, což znamená utrpení – bezmezné utrpení matky Kristovy, stojící u kříže, na němž umírá její syn: „Stabat Mater dolorosa, iuxta crucem lacrimosa… – Vedle kříže matka stála, hořké slzy prolévala…“ Jak dobře této bolesti rozuměl Antonín Dvořák (1841–1904), když komponoval své oratorium! I on prožíval nezměrnou bolest, nejtragičtější období svého života, kdy během dvou let ztratil své tři děti, prvorozeného Otakara, Josefu a Růženku. Inspirací k oratoriu našel v latinské laudě (chvalozpěvu) Stabat Mater, která je připisována italskému františkánskému mnichovi a básníkovi Jacoponemu da Todi (1230/36–1306). Skladbu dokončil v listopadu 1877, premiéra se uskutečnila 23. 12. 1880 v Praze na koncertě Jednoty umělců hudebních za řízení Adolfa Čecha. Rozhodující událostí pro další osudy skladby bylo první uvedení v Anglii, v zemi se silnou interpretační tradicí v oblasti oratorního žánru (10. 3. 1883 v Londýně). Dvořákovo oratorium se setkalo s tak obrovským úspěchem, že v následujícím roce byl k dalšímu provedení pozván sám skladatel (13. 3. 1884 v londýnské Royal Albert Hall) a oratorium nastoupilo triumfální cestu po celém světě včetně USA a Austrálie. Stalo se nejproslulejším zhudebněním středověké sekvence Stabat mater a zároveň patří k nejčastěji provozovaným dílům Antonína Dvořáka.

V pondělí 10. 4. a ve středu 12. 4. od 19.30 hodin zazní Stabat mater v Domě hudby v Pardubicích. Spolu s Pražským filharmonickým sborem vystoupí Komorní filharmonie Pardubice pod taktovkou Petera Ferance, sóla zpívají Lucie Silkenová (soprán), Jana Hrochová Wallingerová (alt), Martin Šrejma (tenor) a Zdeněk Plech (bas).

Ve čtvrtek 13. 4. 2017 od 19. 30 hodin bude Dvořákovo Stabat mater uvedeno také v Praze ve Smetanově síni. Účinkují Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Pražský filharmonický sbor a sólisté Jana Šrejma Kačírková (soprán), Václava Krejčí Housková (alt), Tomáš Juhás (tenor) a Jiří Sulženko (bas), diriguje Jiří Malát.

Tentýž den 13. 4. 2017 se od 10.00 hodin uskuteční veřejná generální zkouška.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]