Pražský filharmonický sbor zahajuje edukační projekty
Antonín Dvořák čerpal podněty ze spirituálů ve svých vlastních dílech složených na americké půdě. Necitoval je přímo, ale inspiroval se jejich stylem, a to i během komponování své symfonie Z Nového světa. Slavné téma z její druhé věty představuje jednu z nejznámějších melodií světového klasického repertoáru. K Dvořákově hudbě z Larga přidal později William Arms Fisher, jeden z jeho žáků, slova odvozená právě z afroamerického spirituálu. Vznikla tak skladba Goin‘ Home, americký spirituál s nepopiratelně českým původem.
Dramaturgii koncertu, který sbor provede převážně a cappella, připravil muzikolog a odborník na život a dílo Antonína Dvořáka, David Beveridge. „Většina lidí, kteří znají českého skladatele Antonína Dvořáka, jej považuje za významného především proto, že reprezentoval svůj národ a psal hudbu prodchnutou rysy české lidové tvorby. Ve skutečnosti byl jeho záběr mezinárodní a během pobytu ve Spojených státech na něj staré afroamerické spirituály hluboce zapůsobily a ovlivnily jeho další tvorbu,“ říká Beveridge.
Pražský filharmonický sbor pod vedením hlavního sbormistra Lukáše Vasilka provede šestici spirituálů včetně již zmiňovaného Goin’ Home. Tradiční afroamerické rytmy doplní sbor o písně z Dvořákových děl V přírodě a Biblické písně. Moderátorem večera bude Petr Vacek, který tradičně na edukačních projektech s Pražským filharmonickým sborem spolupracuje. O klavírní doprovod se postará Jan Dušek.
V dopoledních hodinách v pátek 1. listopadu 2024 chystá sbor na stejném místě tento program také pro školy.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]