Pražský komorní balet ve spolupráci se Zemlinského kvartetem uvede mimořádný večer „Pocta Janáčkovi“

Ve čtvrtek 15. března od 19:30 proběhne ve velkém sále Městské knihovny v Praze mimořádný koncert komorní hudby a tance nazvaný „Pocta Janáčkovi“ v podání Zemlinského kvarteta a Pražského komorního baletu.

„Slavnostní večer vznikl v rámci nové koncertní série 4plus (kvarteto, čili čtyři, plus hosté na každém koncertě), na které se Zemlinského kvartetem spolupracujeme coby pořadatelé,“ říká Ladislava Jandová, ředitelka Pražského komorního baletu. Jedná se o další inspirující spolupráci s tímto komorním tělesem, s nímž úspěšně připravujeme společné projekty již několik let.“

„Náš hlavní motiv, idée fixe tohoto roku, pro nás byla zcela zřejmá – dílo Leoše Janáčka,“ doplňuje Petr Holman ze Zemlinského kvarteta. „Především můžeme oslavit jeho letošní jubileum – 90. výročí úmrtí, zároveň je jeho tvorba našemu souboru snad nejbližší ze všech českých autorů, a navíc má náš soubor v repertoáru hned tři Janáčkova díla.“

Pražský komorní balet vystoupí ve druhé půli slavnostního koncertu, kdy na první smyčcový kvartet Bedřicha Smetany „Z mého života“ zatančí v choreografii Pavla Šmoka. Program večera v Městské knihovně doplní Mozartův kvartet Es dur K. 428 a vynikající úprava Kryštofa Mařatky, který pro Zemlinského kvarteto v roce 2015 přepsal Janáčkův dechový sextet „Mládí“.

ZEMLINSKÉHO KVARTETO
František Souček – 1. housle / Petr Střížek – 2. housle / Petr Holman – viola /
Vladimír Fortin – violoncello
Již od svého založení v roce 1994 navazuje na bohatou tradici české kvartetní školy. V roce 2010 se stalo vítězem mezinárodní soutěže smyčcových kvartet ve francouzském Bordeaux, je také laureátem mezinárodních soutěží smyčcových kvartet v kanadském Banffu (2007), v Praze (Pražské jaro 2005) a v Londýně (2006), kde zároveň získalo Cenu publika. Soubor též zvítězil na dalších soutěžích v Čechách i na Slovensku (1999 – Beethovenův Hradec, 2003 – New Talent Bratislava, 2004 – Cena hudobnej kritiky Žilina a Mezinárodní soutěž Nadace B. Martinů Praha). V roce 2005 byla kvartetu udělena Cena Českého spolku pro komorní hudbu a v roce 2009 cena Nadace Alexandra Zemlinského ve Vídni.

PRAŽSKÝ KOMORNÍ BALET
Pražský komorní balet je největší český nezávislý profesionální taneční soubor, jehož zakladatelem je legendární choreograf Pavel Šmok. Vedení Pražského komorního baletu pokračuje v tradici inovativního a progresivního souboru s českým a mezinárodním repertoárem s jasným zřetelem na uchování původní tvorby Pavla Šmoka ve spolupráci s dlouholetou sólistkou a pedagožkou Pražského komorního baletu Kateřinou Dedkovou – Frankovou. Oslovována je mladá a střední generace úspěšných a tvůrčích českých i zahraničních choreografů, přičemž důraz je kladen zejména na spolupráci s choreografy českého původu působících v Čechách či zahraničí (Hana Polanská Turečková, Mário Radačovský, Marek Svobodník, Ondřej Vinklát, Tom Rychetský, Jiří Pokorný, Lukáš Timulák, Petr Zuska aj.)

Zároveň si vás dovolujeme upozornit, že v neděli 25. března od 10:00 ve Studiu Contemporary v Národním domě na Vinohradech proběhne konkurz na doplnění míst sólistů PKB od sezóny 2018/2019. Bližší informace najdete na webové stránce www.prazskykomornibalet.cz.

Reklama