Pražský magistrát rozdělí příští rok na granty v kultuře pouze 330 milionů

Pražský magistrát rozdělí v příštím roce na granty v kultuře 330 milionů korun, což je o méně než letos. Větší část peněz půjde na víceleté granty. Město podpoří celkem 525 projektů. Projekty, které město podpoří, vybrala magistrátní grantová komise, jejímiž členy jsou převážně odborníci z kultury. Návrh musí ještě projednat magistrátní výbor pro kulturu, radní a zastupitelé.

Ilustrační foto (zdroj freepik.com)

Do grantového řízení bylo zasláno 787 žádostí o grant v celkové výši 1,5 miliardy korun. Z celkového počtu zaslaných žádostí jich bylo 60 o víceletý a 727 o jednoletý grant. Na jednoleté je určeno zhruba 102 milionů Kč.í fo

Výši podpory ovlivnil vývoj hospodaření ovlivněný pandemií koronaviru, která způsobí výpadky příjmů Prahy o více než deset miliard. Balík peněz určený na kulturní granty tak byl proti minulosti o osm procent snížen.

Do grantového řízení se letos přihlásila řada soukromých divadel, klubů či galerií a další kulturní zařízení, která granty obvykle nedostávají a ani o ně nežádají. „Přesto, že pro pražský kulturní ekosystém jsou stejně důležité, není v silách stávajícího grantového programu uspokojit jejich požadavky. O jejich podpoře ale budu jednat na nejbližším zasedání expertní ekonomické skupiny,“ uvedla radní Hana Třeštíková.

Do budoucna chce vedení města inovovat strategií podpory umění a kulturních a kreativních průmyslů. Magistrát nyní připravuje aktualizovanou verzi grantového systému pro roky 2022 až 2026.

Granty město přiděluje pouze těm žadatelům, jejichž projekty získají od grantové komise při hodnocení alespoň minimální počet bodů. U žádosti o jednoletý garant je to 65 bodů a u víceletých 75. Grantová komise je patnáctičlenná a je volena vždy na tři roky. Pouze její předseda je vybírán z řad politiků.

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments