Pražští komorní sólisté chystají silvestrovský koncert

Silvestrovský koncert Pražských komorních sólistů pod uměleckým vedením Radka Baboráka se uskuteční 31. prosince 2023 od 18:00 hodin v kostele sv. Šimona a Judy. Ve světové premiéře bude uvedena kompozice Nikol Bókové “Her country” která symbolicky otevře Rok české hudby 2024. Nikol Bóková, Bella Adamová, Michaela Špačková, Radek Baborák se společně setkají na pódiu jako sólisté ve skladbách Niccóla Paganiniho a Nikol Bókové.
Radek Baborák a Nikol Bóková (foto Jan Bók Vala)
Radek Baborák a Nikol Bóková (foto Jan Bók Vala)

Silvestrovský koncert Pražských komorních sólistů pod uměleckým vedením Radka Baboráka se uskuteční 31. prosince 2023 od 18:00 hodin v kostele sv. Šimona a Judy. Ve světové premiéře bude uvedena kompozice Nikol Bókové “Her country”, která symbolicky otevře Rok české hudby 2024. Nikol Bóková, Bella Adamova, Michaela Špačková, Radek Baborák se společně setkají na pódiu jako sólisté ve skladbách Niccolò Paganiniho a Nikol Bókové.

Program Silvestrovského koncertu nabídne posluchačům lahůdky napříč hudebními obdobími, Bachův Braniborský koncert č. 3, Concertino pro fagot, lesní roh a smyčce Niccolò Paganiniho, Koganovy Chasidské písně a ve světové premiéře koncertní cyklus Her country Nikol Bókové.

V koncertním cyklu Her country se protkávají souvislosti a odkazy na Smetanovu Mou Vlast. Přestože je téměř celá kompozice nová a vytvořená ve světě individuálního hudebního jazyka Nikol Bókové, v částech High Castle a River se objevují drobné citace motivů, záměrné odkazy a hudební hříčky či inspirace jednotlivými částmi Smetanova Vyšehradu a Vltavy. Obsah dalších částí autorka zvolila podle vlastního úsudku, ať už z popudu historické významnosti (jméno Šárka v její kompozici nahradí jméno Milada), tak z popudů současnějších, kdy část Tábor v nahradí Darkov (skladba inspirovaná ostravsko-karvinskými doly, které jsou signifikantní součástí tamního života, a které Nikol poznala blíže, jelikož její otec až do konce života pracoval v dole Darkov jako důlní záchranář). Kontrastem k těmto dvěma závažnějším částem je Woods and Fields, hudba spjatá s láskou k přírodě, která je takovým malým klavírním koncertem, a finální část Home, jež je zhudebněním lásky k domovu.

Koncert Pražských komorních sólistů je součástí cyklu 5 komorních koncertů v rámci postu rezidenčního souboru kostela sv. Šimona a Judy Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments