Pražští komorní sólisté uvedou Zjasněnou noc Arnolda Schönberga

Pražští komorní sólisté, rezidenční soubor kostela sv. Šimona a Judy, uspořádají svůj první koncert v tomto roce s názvem Zjasněná noc. V rámci koncertu se poprvé v Praze představí jako sólista a dirigent houslista izraelského původu, emeritní koncertní mistr Berlínské filharmonie, Guy Braunstein. Druhým sólistou večera bude jeden z našich nejúspěšnějších violoncellistů mladé generace, Vilém Vlček. Koncert se uskuteční v sobotu 10. února 2024 od 19:30 hodin v Kostele sv. Šimona a Judy pod záštitou Velvyslanectví státu Izrael.
Guy Braunstein (zdroj Diamond Artists)
Guy Braunstein (zdroj Diamond Artists)

Únorový koncert Pražských komorních sólistů je součástí cyklu 5 komorních koncertů v rámci postu rezidenčního souboru kostela sv. Šimona a Judy, které posluchačům nabízejí neotřelou dramaturgii ve spolupráci s předními českými a zahraničními sólisty.

Na úvod koncertu zazní Koncert pro housle č. 1 C Dur od Josepha Haydna. Sólového partu se zhostí fenomenální houslista a dirigent Guy Braunstein, který se pražskému publiku představí vůbec poprvé. Následovat bude podmanivý Concertino pro violoncello a smyčce d moll, op. 43 bis od Mieczysława Weinberga v podání violoncellisty Viléma Vlčka a pod taktovkou Guye Braunsteina. Koncert zakončí Zjasněná noc Arnolda Schönberga, která propůjčila název celému koncertnímu večeru.

“Máme obrovskou radost, že hostování na tomto koncertě přijali právě tito dva výjimeční umělci. Únorový koncert s poetickým názvem Zjasněná noc nabízí našim divákům kvalitní ochutnávku klasické hudby napříč obdobími a navíc za přítomnosti tak významných a výrazných uměleckých osobností, jako jsou právě Guy Braunstein a Vilém Vlček.”, uvedl umělecký ředitel PKS Radek Baborák.

Vilém Vlček (zdroj International Krzysztof Penderecki Cello Competition, foto Piotr Markowski)
Vilém Vlček (zdroj International Krzysztof Penderecki Cello Competition, foto Piotr Markowski)

Guy Braunstein, izraelský houslista a dirigent, koncertoval jako sólista například s orchestry Boston Symphony, Berlínská filharmonie, Izraelská filharmonie, Tonhalle Orchestra Zürich, Philharmonia orchestra a dalšími. Pravidelně koncertuje v rámci recitálů a komorních koncertů s významnými světovými sólisty. V posledním desetiletí se hodně angažuje jako dirigent. Pracoval na rozsáhlém repertoáru jako vysoce uznávaný hostující dirigent a jako hlavní host Hamburských symfoniků a Symfonického orchestru z Trondheimu. Jeho vášní je transkripce, aranže a orchestrace mistrovských děl a jejich prezentace v odlišné podobě. K vrcholům jeho kariéry patří debuty s Vancouverským symfonickým orchestrem a Helsinskou filharmonií a koncerty s Drážďanskou filharmonií, Sinfonie Orchester Berlin, Orquestra Sinfonica de Barcelona, Laponským komorním orchestrem a Queenslandským symfonickým orchestrem a rozsáhlá turné s izraelským orchestrem Netanya Kibbutz Orchestra. V letech 2003–2007 působil jako profesor hudby na UDK v Berlíně a od podzimu 2020 působí jako profesor houslí v Basileji.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments