Pražští symfonikové křižují Německem (3)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zveřejnil v pondělí v Praze program své 81. sezony. Byl to de facto vzkaz domů z cest, protože orchestr samotný pobývá v těchto dnech na německém turné. Je to po lednovém Španělsku letos podruhé, kdy se karavana s názvem FOK uvedla do pohybu a vydala do zahraničí.

Jeden za všechny, všichni za jednoho
Když už jsem se včera z Wiesbadenu zmínil o našem cestování… Jeden z autobusů objednaných u pražské přepravní společnosti vozívá také národní fotbalový tým a je vyveden v jeho barvách: se lvíčkem, označením Czech Football Team, logy sponzorů. Mateme tím, a v recepci hotelu, kam jsme dorazili před koncertem v Norimberku, vysvětlujeme natěšenému desetiletému chlapci, který si přiběhl pro podpis svých bohů, že naše vystoupení před publikem jsou poněkud jiného charakteru a zpravidla v jiných arénách. Na fotbalovém autobusu je také nepřehlédnutelně vyvedeno heslo Jeden za všechny, všichni za jednoho, jistou podobnost s principy fungování orchestru tomu upřít nelze, provozování symfonické hudby je kolektivním dílem, kde nikdo není jen sám za sebe.

Jeden z autobusů, který nyní vozí FOK, vozívá také národní fotbalový tým

Gemütlichkeit v Bad Windsheimu
Orchestr je zpravidla ubytován blízko místa konání koncertu v některém z velkých mezinárodních hotelů. V Norimberku je to tentokrát jinak. Bydlíme asi půlhodinu jízdy od něj v městečku Bad Windsheim, do Norimberka podnikáme doslova jen koncertní výpad a ještě v noci po koncertě se do Bad Windsheimu zase vracíme. Zítra nám to ušetří dost času při přesunu do Cách, vyhneme se tím dopolední špičce uprostřed města. A nadto, hotýlku Arvena Reichsstadt – volím slovo hotýlek, i když zas tak malý není, když se sem s orchestrem vejdeme – nelze upřít domáckou přívětivost zarámovanou poklidnou atmosférou tohoto bavorského městečka. Cítím, že Gemütlichkeit, tedy útulná atmosféra, zapůsobila příjemně na všechny.

Městečko Bad Windsheim

Koncert 3: Norimberk
V Norimberku jsme naposled koncertovali před necelým rokem v rámci Dnů Prahy. Praha a Norimberk jsou totiž partnerská města a byla to oficiální záležitost s účastí kapitánů obou měst. Hráli jsme ryze český program v sále Norimberských symfoniků. Ti ostatně budou našimi hosty v Praze v Obecním domě se svým šéfdirigentem Alexanderem Shelleym letos 17. listopadu.

Dnešní koncert v Meistersingerhalle je jiný. Jsme součástí vyhlášené abonentní řady Meisterkonzerte, kde se objevujeme v takové společnosti orchestrů, jako jsou London Philharmonic Orchestra, Academy of St. Martin in the Fields nebo Orchestre Philharmonique du Luxembourg.

Zkouška v Meistersingerhalle

Věřím, že jsme se vedle těch velkých jmen, která do Meistersingerhalle přijíždějí, neztratili. Byť Boris Giltburg byl tady z našich dosavadních tří zastavení nejméně spokojen s nástrojem, pořád byl výsledek pro publikum uhrančivý. Bylo opět vyprodáno, ale to už nosím dříví do lesa. I když: samozřejmě nás to těší.

Dirigent Christian Arming je s průběhem turné spokojen

Pro Operu Plus z Norimberku
Daniel Sobotka

Foto FOK

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat