Pražští symfonikové připravili večer s hobojem v hlavní roli

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahraje ve světové premiéře Koncert pro hoboj a orchestr Jaroslava Krčka, který provede renomovaná česká hobojistka Liběna Séquardtová. Na programu bude také symfonická báseň Útes Sergeje Rachmaninova a brilantní Symfonie č. 4 Johannesa Brahmse. Koncerty pod taktovkou významného českého dirigenta Petra Altrichtera se uskuteční 25. a 26. ledna 2023 ve Smetanově síni Obecního domu.
Liběna Séquardtová (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)
Liběna Séquardtová (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK připravil speciální program pod taktovkou Petra Altrichtera s hobojem v hlavní roli. V podání hobojistky Liběny Séquardtové, koncertní mistryně dechové sekce FOK, zazní Koncert pro hoboj a orchestr současného českého skladatele Jaroslava Krčka.

„Hoboj je nástroj mnoha možností. Byl stvořen pro krásu a hráči na hoboj chtějí této krásy docílit. V mém hobojovém koncertu jsem se snažil hlavně zachytit tuto krásu nástroje. A protože hoboj je i hodně technicky pohyblivý nástroj, zaměřil jsem se i na techniku, a protože se ode mě čeká, aby tam bylo trošku té lidovosti, tak ve čtvrté větě ta lidovost je,“ řekl k hobojovému koncertu skladatel Jaroslav Krček, který se dlouhodobě zabývá studiem folklorní hudby a je zakladatelem významného souboru Musica Bohemica.

„Koncert je napsaný zkušenou rukou vynikajícího muzikanta, známého folkloristy a polyhistora. Skladba je rozsahem kratší a svým rozdělením do tří vět připomíná barokní koncert. Obsahově je ovšem nabitá emocemi, převládá spíše melancholický charakter. V každé větě je dán prostor sólovému nástroji předvést se v kadencích,“ dodává ke koncertu jeho interpretka Liběna Séquardtová.

Jaroslav Krček (zdroj Archiv umělce)

Na programu dále bude symfonická báseň Útes Sergeje Rachmaninova, která ve své době zapůsobila i na Čajkovského a je napsána na motivy Čechovovy melancholické povídky Na cestě. V souvislosti s Rachmaninovem si letos připomínáme hned dvě jeho výročí, a sice výročí narození (1873) a výročí úmrtí (1943).

Večer zakončí nesmrtelná Symfonie č. 4 Johannesa Brahmse z roku 1885, kterou už při premiéře kritici označili za „dílo pevné jako skála“ a kterou mnozí muzikologové považují za dokonalou.

Koncerty se uskuteční 25. a 26. ledna 2023 v 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu. Ve čtvrtek 26. ledna se od 18:15 hodin uskuteční také Setkání s umělci, kde budou hosty dirigent Petr Altrichter a sólistka koncertu Liběna Séquardtová.

Brahms / Krček / Rachmaninov
25. a 26. ledna 2023, 19:30 hodin
Smetanova síň, Obecní dům

Program:
Sergej Rachmaninov: Útes, symfonická báseň op. 7
Jaroslav Krček: Koncert pro hoboj a orchestr op. 161 (světová premiéra)
Johannes Brahms: Symfonie č. 4 e moll, op. 98

Účinkující:
Liběna Séquardtová – hoboj
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK
Petr Altrichter – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments