Před 140 lety byl položen základní kámen pražského Rudolfina

Pražské Rudolfinum je důstojným stánkem pro různé oblasti umění, svým dispozičním řešením a víceúčelovým využitím prakticky předběhlo dobu téměř o jedno století. Stavba budovy, která dočasně sloužila i jako sídlo parlamentu, byla zahájena před sto čtyřiceti lety, 23. června 1876. Její prostory se otevřely veřejnosti 7. února 1885.

Rudolfinum Praha (zdroj rudolfinum.cz)
Rudolfinum Praha (zdroj rudolfinum.cz)

Monumentální novorenesanční budova postavená podle plánů Josefa Zítka a Josefa Schulze, také architektů Národního divadla, byla slavnostně otevřena za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa. Právě na počest svého patrona dostal Dům umělců jméno. První návštěvníci si tehdy prohlédli i expozici nově založeného Uměleckoprůmyslového muzea. V lednu 1896 zahájila v Rudolfinu své působení Česká filharmonie. Na počest prvního koncertu pod taktovkou Antonína Dvořáka pak byl koncertní sál později pojmenován Dvořákova síň.

Budovu nechala postavit u příležitosti padesátého výročí svého založení Česká spořitelna. Po vyhlášení Československé republiky sloužilo Rudolfinum jako sídlo parlamentu, který zde s výjimkou německé okupace fungoval do dubna 1946. Po roce 1945 se sem opět vrátila Česká filharmonie, která v budově sídlí dodnes. V květnu 1946 se tu konal i první festival Pražského jara. Prostory využívala svého času také Pražská konzervatoř a Akademie múzických umění. Od roku 1989 je Rudolfinum národní kulturní památkou.

Rudolfinum Praha (zdroj filharmonickysbor.cz)
Rudolfinum Praha (zdroj filharmonickysbor.cz)

Související články


Napsat komentář