Před 170 lety se narodila první česká sbormistryně

Kariéra operní pěvkyně Miloslavy Pippichové-Havelkové byla krátká, přesto byla tato umělkyně ve své době velmi oblíbená. Do historie se tato vynikající sopranistka mimo jiné zapsala i jako první česká sbormistryně, když v červnu 1869 na Žofíně dirigovala sbor padesáti zpěvaček u příležitosti odhalení pomníku Boženy Němcové. Od jejího narození uplyne letos 24. února sto sedmdesát let.

Miloslava Pippichová-Havelková – kresba Jan Mukařovský (zdroj commons.wikimedia.org / Světozor 1878)

Miloslava Pippichová-Havelková pocházela z dobře situované vlastenecké rodiny právníka, politika a básníka Matěje Havelky, její starší sestra Zdeňka byla manželkou stavitele a mecenáše Josefa Hlávky. Zpěv studovala u významného hudebního pedagoga a skladatele své doby Františka Pivody, herectví u Otilie Sklenářové-Malé. Záhy se prosadila v pražském Prozatímním divadle, její první rolí byla v lednu 1867 Eleonora v opeře Trubadúr od Giuseppe Verdiho. Stala se velmi uznávanou a oblíbenou umělkyní, jenom František Pivoda s ní nastudoval přes dvě desítky oper. Vinou únavy z pracovního vytížení u ní však propukla nervová choroba hlasu a operní kariéru musela přerušit.

Na scénu se vrátila v roce 1870, kdy uspořádala sérii koncertů. Po svatbě s právníkem, politikem a sokolským funkcionářem Karlem Pippichem se přestěhovala do Chrudimi a dále koncertovala. V roce 1877 však vážně onemocněla a během cesty na ozdravný pobyt do jižních Tyrol 26. března 1878 v Praze zemřela. Jejího pohřbu v Chrudimi se účastnilo několik tisíc lidí včetně řady předních umělců.

Mohlo by vás zajímat


Komentujte

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na