Před 20 lety zemřela Ester Krumbachová. Stopu zanechala i v Laterně magice a v Národním divadle

Před dvaceti lety, 13. ledna 1996, zemřela ve věku dvaasedmdesáti let žena mnoha uměleckých profesí Ester Krumbachová. Od padesátých let nejprve působila jako scénografka a výtvarnice kostýmů v Městských divadlech pražských a v Národním divadle a na počátku šedesátých let začala spolupracovat s hlavními tvůrci nové české filmové vlny. Do roku 1969, kdy jí byla práce znemožněna, se proslavila jako scenáristka i výtvarnice.

Ester Krumbachová (foto archiv)
Ester Krumbachová (foto archiv)

Ester Krumbachová se narodila 12. listopadu 1923 v Brně, kde vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou. V 60. letech se výtvarně – a v některých případech i scenáristicky – podílela na mnoha legendárních filmech. Mimo jiné se jednalo o snímky Démanty noci, Kdyby tisíc klarinetů, Kočár do Vídně, Mučedníci lásky, O slavnosti a hostech, Sedmikrásky, Všichni dobří rodáci nebo Ovoce stromů rajských jíme. Později spolupracovala na některých projektech Laterny magiky.

Po listopadové revoluci se Ester Krumbachová uplatnila i jako režisérka (portrét Jana Němce), vyšla jí také knížka krátkých próz.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat