Před 30 lety se v New Yorku konal největší koncert vážné hudby

Před třiceti lety, 5. července 1986, se v New Yorku konal největší koncert vážné hudby. Koncert Newyorské filharmonie pod taktovkou Zubina Mehty si do Central parku přišlo poslechnout osm set tisíc lidí. Koncert je označován za jeden z největších v historii podle počtu diváků.

Koncert Newyorské filharmonie pod taktovkou Zubina Mehty - Central Park New York 1986 (foto archiv)
Koncert Newyorské filharmonie pod taktovkou Zubina Mehty – Central Park New York 1986 (foto archiv)

Podle Guinessovy knihy rekordů se nejvíce lidí (3,5 milionu) shromáždilo na vystoupení Roda Stewarta na pláži Copacabana na Silvestra 1994, stejný počet návštěvníků byl k vidění v roce 1997 v Moskvě na vystoupení řady umělců včetně francouzského multiinstrumentalisty Jeana Michela Jarrea u příležitosti osmi stého padesátého výročí vzniku ruské metropole.

Koncert v New Yorku byl v roce 1986 součástí takzvaného víkendu svobody u příležitosti stého výročí odhalení Sochy Svobody ve městě. Oslavy začaly 3. července 1986 vystoupením francouzského prezidenta Françoise Mitterranda a jeho amerického kolegy Ronalda Reagana, zpěvák José Feliciano zazpíval národní hymnu a vystoupili například i Frank Sinatra a Elizabeth Taylor.

Newyorská filharmonie pod taktovkou Zubina Mehty - Central Park New York 1986 (foto archiv)
Newyorská filharmonie pod taktovkou Zubina Mehty – Central Park New York 1986 (foto archiv)

V noci 5. července pak s Newyorskou filharmonií vystoupil španělský tenorista Plácido Domingo, americká mezzosopranistka Marilyn Horne, houslista Itzhak Perlman, violoncellista Yo-Yo Ma nebo americká sopranistka Leona Mitchell.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat