Před 95 lety zemřel sběratel lidových písní Josef Vycpálek
Vrcholným dílem sběratele českého folkloru Josefa Vycpálka, který zemřel 24. listopadu 1922 v rodných Choceradech u Benešova, je jeho sbírka České tance. Středoškolský profesor ji vydal pouhý rok před smrtí a shrnul v ní své výzkumy, které prováděl téměř půl století na Rychnovsku, Táborsku a Choceradsku. Byl to právě Josef Vycpálek, kdo díky zručnému stenografování a kategorizaci kroků dokázal zachytit taneční pohyb dopodrobna slovem.
Na dráhu folkloristy vykročil v Rychnově nad Kněžnou, kde se v roce 1876 stal nejdřív archivářem a knihovníkem. „Jeden z pořadatelů si vzpomněl, že hospodářský správce v Borovnici u Chocně má mezi čeládkou starší lidi, kteří jistě pamatují všelicos pěkného ze starých dob… Laskavostí páně správcovou odvezli jsme si od sedmdesátiletého dědka a šedesátileté stařeny dvanáct pěkných tanců, jež nacvičeny a o plese tančeny,“ vzpomínal na seznámení se starými tanci při pořádání selského plesu.
Sběru tanců i dalších lidových zvyků a jejich šíření se pak Josef Vycpálek věnoval po zbytek života, i když se kvůli tomu ocital v nemilosti. Mimo jiné ho za trest přeložili z východu Čech až do vzdáleného Tábora. Na odpočinek odešel v roce 1913 a poslední léta života se snažil dokončit své stěžejní dílo. Jeho České tance obsahují více než sto osmdesát lidových tanců a jejich variací. Čtvrt století po jeho smrti si pak Vycpálkovo jméno dal do názvu soubor písní a tanců, který funguje dodnes.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]