Před La Scalou se chystají demonstrace, veřejnost nesouhlasí s uvedením ruské opery

Italský operní dům La Scala dnes zahájí novou sezonu ruskou operou Boris Godunov, kterou bude v přímém přenosu vysílat veřejnoprávní televize Rai a další televizní stanice v řadě zemí, včetně Česka. Zahajovací představení, v němž vystoupí i ruští pěvci, kritizovala v předchozích týdnech ukrajinská diplomacie. Ta žádala o stažení ruské opery z programu, protože podle ní ji může využít Rusko ke své propagandě. Zahájení nové sezony v milánském operním domě budou provázet i dopravní omezení ve městě, jelikož různé skupiny oznámily na dnešek demonstrace.

Ilustrační foto (zdroj Freepik)
Ilustrační foto (zdroj Freepik)

Vedení jednoho z nejslavnějších operních domů světa ukrajinskou žádost o stažení opery odmítlo. Uvedení opery na motivy stejnojmenné historické tragédie ruského spisovatele Alexandra Puškina prý totiž nemá nic společného se současnou politickou situací v Rusku.

Umělecký ředitel La Scaly Dominique Meyer uvedl, že opera není apologií žádného režimu, spíše naopak, a označil ji za „fresku brutality moci“.

Mezi diváky v hledišti La Scaly dnes usedne i italský prezident Sergio Mattarella, premiérka Giorgia Meloniová či šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Účast italského prezidenta současně s premiérem na této akci, která patří k nejdůležitějším kulturním událostem roku, je podle italského tisku nezvyklá, naposledy se tak stalo v roce 2011.

V Miláně se dnes odpoledne uskuteční také demonstrace svolané různými skupinami. Například ukrajinská komunita bude manifestovat proti ruské invazi v jejich vlasti a místní radikální levice bude protestovat proti růstu cen a krajně pravicové vládě, a to mimo jiné „večeří při svíčkách“ s těstovinami a fazolemi, aby v souvislosti s galavečerem v La Scale zdůraznili rozdíly v životní úrovni Italů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments