Premiéra Janatovy skladby v podání Janáčkovy filharmonie a ostravský debut violoncellistky Camille Thomas
Hned tři skladby na zakázku vznikají pro Janáčkovu filharmonii Ostrava v 71. koncertní sezóně. JFO tak navazuje na uplynulé sezóny, kdy vypsala otevřené výzvy pro současné hudební skladatele. První premiérou letošní sezóny tak bude dílo hudebního skladatele Lukáše Janaty s názvem SWIRL. „Když jsem byl osloven JFO, bylo pro mě důležité, k jaké příležitosti hudbu píšu a v jaké společnosti autorů se sám budu nacházet. Byla to velká radost,“ říká skladatel Lukáš Janata a dodává „vzhledem ke kontextu koncertu jsem se rozhodl napsat skladbu, která reflektuje neustálý pohyb různých, vzájemně se ovlivňujících sil.“ Dílo je inspirováno silnou jednotou a zápalem uvnitř orchestru, kde každý hráč přispívá celku jakožto individuální mistr i umělecký ansámblový hráč. Uvedení premiéry takové skladby však vyžaduje zkušené vedení. „Provedení skladby na zakázku, jako i celý koncert, povede Andrey Boreyko, který má v provozování soudobé hudby značné zkušenosti. Již v minulé sezóně byl u premiéry skladby Elišky Cílkové, jež vznikla rovněž na zakázku pro náš orchestr,“ vysvětluje Jan Žemla s tím, že v minulosti Andrey Boreyko uvedl v premiéře také díla současných zahraničních skladatelů Giji Kančeliho či Sofie Gubaiduliny.
S uváděním nově zkomponovaných orchestrálních skladeb hodlá JFO pokračovat také v dalších sezónách. „Chceme, aby se z komponování skladeb na zakázku stala tradice, proto jsme právě nyní vypsali další otevřenou výzvu pro současné české skladatele, kteří se do ní mohou přihlásit,“ upřesňuje ke spuštění otevřené výzvy pro novou koncertní sezónu ředitel JFO Jan Žemla. „Podporu soudobé tvorby považuji za velmi důležitou. Role symfonických orchestrů je v tomto klíčová, kdo jiný by měl uvádět v život skladby současných hudebních skladatelů než právě my – filharmonie,“ dodává ředitel JFO Jan Žemla.
Na úvodní premiérovou skladbu Lukáše Janaty naváže svým vůbec prvním vystoupením ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií Ostrava sólistka večera, francouzsko-belgická cellistka Camille Thomas. Ta spolu s orchestrem posluchačům představí stručné a svěží melodické dílo francouzského skladatele Camilla Saint-Saënse. „První violoncellový koncert patří mezi jeho nejhranější skladby a zároveň mezi nejoblíbenější romantické violoncellové koncerty, a slyšet jej v podání právě Camille bude jedinečným zážitkem.“ slibuje Žemla. Druhá polovina večera bude věnována ryze českým autorům a jejich zásadním symfonickým skladbám. Zazní Fantastické scherzo Josefa Suka, které sice patří k jeho drobnějším orchestrálním pracím, osobitá směs snové fantastiky a grotesky v mistrovské instrumentaci z něj však tvoří malý klenot české hudby. Na závěr večera JFO odehraje symfonickou rapsodii Taras Bulba Leoše Janáčka. Tato mohutná a expresivní hudební báseň patří k Janáčkovým nejpůsobivějším orchestrálním skladbám a v podání ostravského orchestru ji posluchači mohli naposledy slyšet v 65. koncertní sezóně. Její zpracování pod vedením Andreye Boreyka bude velkolepé. Při studiu tohoto díla se dirigent zabývá dalšími historickými interpretacemi (především od Karla Ančerla ale i dalších dirigentů jakými jsou Jindřich Rohan, František Neumann či Břetislav Bakala). Dirigent Boreyko s orchestrem spolupracuje již dlouhodobě. Kromě tohoto koncertu se v 71. sezóně představí ostravskému publiku ještě v únoru 2025, kdy s JFO provede suitu z baletu Pták Ohnivák skladatele Igora Stravinského.
Lukáš Janata působí v současné době v San Franciscu jako skladatel, pedagog, perfomer a organizátor. Je členem správní rady neziskové organizace The Resonance Project, která získala uznání OSN a bývalého prezidenta Baracka Obamy. Působí na katedře The Walden School, San Francisco Conservatory Of Music Pre-College a The French-American School. Jeho hudbu si objednala renomovaná tělesa jako San Francisco Symphony, Cantori New York, Janáčkova filharmonie Ostrava.
Osobnost pařížské rodačky Camille Thomas definuje optimismus, vitalita a radostná energie. V dubnu 2017 tato francouzsko-belgická violoncellistka podepsala exkluzivní smlouvu s Deutsche Grammophon. V červnu 2020 u tohoto nakladatelství vydala své druhé album Voice of Hope, jehož středobodem je světová premiéra nahrávky Concerta pro violoncello a orchestr „Never Give Up“ Fazila Saye, jakožto skladatelova reakce na teroristické útoky v Paříži a Istanbulu. Album vyšlo ve spolupráci s UNICEF, a jedná se o první klasické album vytvořené na základě této spolupráce.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]