Premiéru jihočeského baletu doprovodí hudba Janáčka a Dvořáka

U příležitosti Roku české hudby uvede balet Jihočeského divadla v pátek v premiéře baletní večer složený z choreografií Attily Egerháziho na hudbu Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka Podivín – J&D v JD (Janáček & Dvořák v Jihočeském divadle). Kostýmy jsou dílem Romana Šolce. Členy mezinárodního souboru jihočeského baletu tradičně doplní Balet Praha Junior. Svět české hudby je bohatý na vynikající skladatele. Vždy jsem považoval za důležité skrze taneční divadlo pokusit se tuto bohatost vyjádřit. Vnímám, že moje umělecká vize je blízká hudebnímu dílu Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka, proto bych rád věnoval první baletní premiéru sezony těmto světově proslulým skladatelům,“ řekl dnes novinářům Egerházi. Rád by tanečním vyjádřením učinil viditelným neviditelný svět hudby, který sám silně pociťuje.

Baletní večer se skládá ze tří choreografií – Rekviem za mládí, Běh věků a Podivíni. „První je o proměnách ubíhajícího času a vytrácejícího se mládí, druhá o víru změn, o putování a poutnících a třetí je rituálním tancem ovlivněným kouzlem měsíce,“ uvedl šéf baletu Egerházi, který se ujal choreografie, režie, dramaturgie i světelného designu.

Tanečníky v první baletní premiéře sezony jihočeské scény uvidí diváci v kostýmech od jednoho z nejvyhledávanějších divadelních výtvarníků Romana Šolce. Obléká baletní inscenace většiny českých divadel, přestože těžiště jeho práce je v oblasti muzikálových produkcí. Jeho návrhy se krom mnoha baletů, činoher, operet i oper uplatnily v produkcích muzikálů Kleopatra, Tři mušketýři, Golem, Dracula, Robin Hood, Hello, Dolly! nebo třeba muzikálu na ledě Popelka.

Premiéra Podivína, tentokrát na domovské scéně Jihočeského divadla, bude v pátek 17. října v 19:00.

Foto JDČB

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky