Příbramský region se připravuje na 55. ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka

55. ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka se svým programem hlásí k tématu letošního roku, který byl vyhlášen Rokem české hudby. Toto výjimečné provázání celého roku s hudbou v sobě odráží nejen tradiční spojení našeho národa s hudbou, ale je zejména oslavou výročí řady předních českých skladatelů v čele s B. Smetanou, A. Dvořákem, L. Janáčkem, J. Sukem, B. Martinů a dalšími, jejichž životní jubilea spadají právě na rok končící čtyřkou (v případě půlkulatých výročí devítkou).
Katta (zdroj Supraphon, foto Tomáš Nosil)
Katta (zdroj Supraphon, foto Tomáš Nosil)

Rok české hudby byl poprvé vyhlášen před sto lety a koná se vždy v desetiletém cyklu. Program festivalu tato výročí odráží, nicméně programová skladba je velice pestrá a návštěvníci se můžou těšit na díla českých i světových autorů od doby baroka až po současnost, interpretovaná předními sólisty i ansámbly.

O zahájení festivalu se postará orchestr Česká Simfonietta pod vedením Radka Baboráka, tentokrát v roli dirigenta, a přednese díla z cyklu Bedřicha Smetany Má vlast spolu s díly A. Dvořáka, J. Suka či O. Nedbala. Na zahajovací koncert naváže koncert Sukova komorního orchestru, který připomene 100 let od narození Josefa Suka i vlastní padesáté výročí existence. Dvoustému výročí narození Bedřicha Smetany je věnován koncert na nádvoří Svaté Hory. Na koncertu v oblíbeném piknikovém stylu nazvaném Letem Smetanovým světem vystoupí Symfonický orchestr Pražské konzervatoře spolu se sólisty. Výročí Antonína Dvořáka pak bude reprezentovat koncert tělesa nesoucího jeho jméno: Dvořákova klavírního kvarteta.

Eva Hornyáková (foto Michal Jakubec)
Eva Hornyáková (foto Michal Jakubec)

V průběhu festivalu se návštěvníci mohou těšit na mnoho slavných jmen sólistů i ansámblů. Z Holandska zavítá do Příbrami osmdesátičlenný dechový orchestr, z Drážďan filharmonický sbor, z Vídně pak klavírní kvarteto Wiener Klavier Quartett s Petrem Popelkou nikoliv v dirigentské pozici, ale s kontrabasem v rukou. Ze Slovenska dorazí do Příbrami sopranistka Eva Hornyáková. Velkým zážitkem bude jistě vystoupení varhanice Katty v prostorách Huti Barbora v Jincích.

Festival nově zavítá do sálu Špejcharu v Hvožďanech, kde zahraje Duo Suono, tedy virtuosky Anna Paulová a Hedvika Mousa Bacha.

Na předloňský koncert České filharmonie naváže poněkud netradičně koncert jejich žesťové sekce v Galerii L. Kuby v Březnici, kde se pod názvem Czech Philharmonic Jazz Band představí v programu ryze jazzovém. Do Březnice také zavítá náš v současnosti nejúspěšnější český kontrabasista Indi Stivín s programem věnovaným – a inspirovaným – Antonínu Dvořákovi.

Závěrečný koncert přivede na scénu Divadla A. Dvořáka Příbram houslového virtuosa Jana Mráčka a klavírního virtuosa Miroslava Sekeru, kteří vystoupí spolu s komorním ensemblem Arti Allegre. Na tomto koncertu převezme již potřetí z rukou starosty města vítěz Cenu města Příbram a následně bude vyhlášen vítěz 8. ročníku Kompoziční soutěže HFAD.

Jako každoročně festival myslí na děti a mládež – kromě operních představení a navazující výtvarné soutěže pro ně připravuje třetí díl populárního „Putování po stopách“, jehož devět zastavení bude letos věnováno slavným českým skladatelů. Pro studenty ZUŠ je připraven druhý ročník Interpretačního semináře, ve kterém se letos setkají s klavíristou Lukášem Klánským.

Tradiční Den s AD znamená nejen celou sérii programů v mateřských, základních i středních školách, ale také open air koncerty pro širokou veřejnost a doprovodný program v Domě Natura. V programu festivalu ani letos nechybí benefiční koncert pro vilu Rusalku, na nějž přijala pozvání violistka Kristina Fialová. Součástí dne bude i mimořádné otevření vily Rusalky a turistický pochod, který pořádá Knihovna Jana Drdy.

Aktuální informace k 55. ročníku jsou dostupné na webových stránkách a facebookovém profilu festivalu. Předprodej vstupenek bude zahájen 1. března 2024 v 10:00 hodin prostřednictvím webových stránek festivalu a společnosti Ticketportal.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments