Přijdeme o smyčce?

Téměř na dvě stovky osobností světové klasické hudby, včetně francouzských hudebníků Renauda a Gautiera Capuçonových či amerického violoncellisty Yo-Yo My, se zastalo výrobců smyčců.
Ilustrační foto (zdroj Violin Schönbach)
Ilustrační foto (zdroj Violin Schönbach)

Těm hrozí, že přijdou o své řemeslo kvůli nedostatku dřeva ze stromu sapanu ježatého známého také jako fernambuk, s nímž by mohlo být zakázáno obchodovat, napsala agentura AFP.

O zákaz prodeje sapanu ježatého usiluje Brazílie. Tento strom roste pouze na severovýchodě této země a Brazílie dlouhodobě odsuzuje obchod s dřevem sapanu, který označuje za nelegální. „Nebraňme šíření kultury a hudby pod falešnou záminkou. Nedělejme z hudebního světa obětního beránka odlesňování,“ vyzývají umělci.

Hudebníci zveřejnili své prohlášení v době, kdy se má v Panamě od 14. do 25. listopadu konat zasedání Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Právě během něj by mohl padnout zákaz těžby sapanového dřeva, které je nezbytné pro výrobu kvalitních smyčců.

Podle signatářů výzvy jsou objemy dřeva, a to jak evropského, tak exotického, které se používají v hudbě „obzvláště skrovné ve srovnání s objemy používanými v papírenském, stavebním nebo nábytkářském průmyslu na celém světě.“ Ročně je kvůli novým smyčcům pokáceno cca 200 stromů a výrobci již přijali opatření k obnově plantáží.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments