Přípravy 8. ročníku Noci s operou jdou do finále

Už příští týden se v Amfiteátru Lochotín rozezní tóny slavnostní opery Libuše a legendárního muzikálu Dracula. Obě velkolepá představení uvede Divadlo J. K. Tyla jako příspěvek k oslavám Roku české hudby.
Noc s operou 2024 (zdroj Divadlo J. K. Tyla Plzeň)
Noc s operou 2024 (zdroj Divadlo J. K. Tyla Plzeň)

Stejně jako loni bude mít i letošní Noc s operou dobročinný přesah. „Jsem velmi rád, že Noc s operou díky finanční podpoře města Plzeň a primátora Romana Zarzyckého pomůže i různým charitativním organizacím,“ říká ředitel Divadla J. K. Tyla Plzeň Martin Otava. Ke každé prodané vstupence totiž město přispěje 24 korunami na dobrou věc. „Stejně jako v loňském roce jsme se rozhodli, že výtěžek ze vstupného věnujeme na dobročinné účely. Loni jsme vybrali 138 tisíc korun, které jsme rozdělili mezi více subjektů. Pevně věřím, že letos budeme ještě úspěšnější,“ uvádí primátor města Plzně Roman Zarzycký.

„Letošní Noc s operou má mimořádný program, neboť v rámci Roku české hudby 2024 uvede Divadlo J. K. Tyla dvě slavná česká hudební díla, která v lochotínském amfiteátru zazní poprvé. Opera Libuše je naprosto výjimečná nejen svou povahou, ale i okolnostmi uvedení. Bedřich Smetana, jehož dvousté výročí narození si letos připomínáme, složil operu Libuše pro slavnostní otevření Národního divadla v Praze. Muzikál Dracula, nazývaný českým muzikálem století, s nádhernou hudbou skladatele Karla Svobody zase potěší milovníky soudobé české hudební tvorby,“ dodává Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.

Opera Bedřicha Smetany Libuše se v amfiteátru představí 28. června 2024 v hudebním nastudování Jiřího Petrdlíka a v režii Tomáše Ondřeje Pilaře. „Moje jevištní vize pracuje s rozsáhlými davovými scénami, velkými sbory, tancem, akrobacií a tanečníky s ohněm, použijeme monumentální projekce, světelné efekty a pyrotechniku. Zajímavým prvkem budou také dvě loutky – archetypální zobrazení Libušiny moudrosti v podobě jejího bílého koně a sokola jako symbolu českého národa,“ vysvětluje režisér a doplňuje, že opera bude speciálně pro tuto velkolepou open-air show vhodně zkrácená. „I těm, kteří mají strach z dlouhého nezáživného představení, mohu slíbit přitažlivou podívanou,“ dodává. V unikátním open-air provedení této působivé opery se představí přední čeští operní pěvci v čele se sólistkou opery DJKT a držitelkou Ceny Thálie Ivanou Veberovou. Dále se diváci mohou těšit na Martina Bártu, Františka Zahradníčka, Aleše Brisceina, Jiřího Sulženka, Jiřího Kubíka, Lívii Obručník Vénosovou a Janu Foff Tetourovou. Dále vystoupí sbor opery a soubor baletu DJKT, externí sbor i tanečníci a stočlenný komparz. Účinkující obléknou na 300 kostýmů, které připravila Andrea Pavlovičová.

Slavný český muzikál Dracula autorů Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese uvidí diváci poprvé v nastudování plzeňského divadla v úterý 25. června 2024 v lochotínském amfiteátru jako hosta tradiční Noci s operou. Dracula se v Plzni představí v novém, původním nastudování režiséra Lumíra Olšovského: „Jsme hrdí, že se nám podařilo získat licenci na uvádění této české muzikálové legendy. Naše nastudování je vůbec první českou mimopražskou inscenací, snažili jsme se jí proto věnovat maximální péči včetně nové, rozšířené instrumentace, hrané početným orchestrem pod taktovkou dirigenta Kryštofa Marka.“ Titulní roli uhrančivého transylvánského knížete Draculy ztvární Jozef Hruškoci, v hlavních ženských úlohách se objeví Lucie Pragerová jako Adriana – Sandra a Charlotte Režná jako Lorraine, trojroli Šašek – Sluha – Profesor ztvární Martin Holec. V dalších rolích diváci uvidí Soňu Hanzlíčkovou, Evu Staškovičovou, Kateřinu Herčíkovou, Pavla Klimendu, Dušana Krause a další.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments