Příští rok se v Praze objeví Damrau, Beczala i Pape

Osmadvacetiletá jihoafrická sopranistka Pretty Yende je jediným pro většinu zdejších operních fanoušků nejspíš neznámým jménem, prezentovaným ve společnosti dalších čtyř již ostře sledovaných pěveckých hvězd v programu pražských pěveckých recitálů pro příští rok, který v těchto dnech zveřejnila agentura Nachtigall Artists.

Rodačka z Kapského Města, která své pěvecké studium završila na Akademii při milánské La Scale, kde před dvěma lety debutovala s obrovským úspěchem jako Berenice v Rossiniho frašce Příležitost dělá zloděje, aby se tam vzápětí vrátila v dalších rolích, mimo jiné jako Norina či Musetta. Obrovský úspěch pak Pretty Yende zažila počátkem letošního roku, kdy zazářila v newyorské Metropolitní opeře po boku Juana Diega Flóreze jako Adèle v Rossiniho komedii Le comte Ory, při záskoku za Nino Machaidze. Nadšené recenze hovořily o velké události, která je předzvěstí neuvěřitelné kariéry. V Praze se představí ve Smetanově síni Obecního domu 27. ledna 2014.

Před pražské publikum znovu po roce vrátí Rolando Villazón, a to 28. března 2014, tentokrát s mozartovským programem. Připomeňme, že po Alessandrovi v Il re pastore, kterého Villazón předvedl v Curychu a Salcburku, Ferrandovi v Così fan tutte z Baden-Badenu a titulním Luciu Sillovi (Salcburk) čeká jednačtyřicetiletého mexického tenoristu hned zkraje příštího roku ve Vídeňské státní opeře další mozartovská partie, Don Ottavio, se kterým se prezentoval i na DVD firmy Deutsche Grammophon s dirigentem Yannickem Nézet-Seguinem.

Další z těch nejsledovanějších tenorů do Prahy dorazí hned měsíc poté: 22. dubna 2014 tu poprvé vystoupí Polák Piotr Beczala. Zatímco ještě před několika lety se o něm hovořilo jako o vycházející hvězdě, teď patří tento šestačtyřicetiletý tenorista mezi absolutní top špičku. Vřelý vztah má mimo jiné i k českému repertoáru: skvěle nastudoval Jeníka z Prodané nevěsty a také Prince z Dvořákovy Rusalky, kterého v příštím roce bude zpívat i v Metropolitní opeře.

17. června 2014 se v Praze objeví René Pape, „nejcharismatičtější světový basista“, jak o tomto rodákovi z Drážďan napsal americký časopis Opera News. Osmačtyřicetiletý sólista vzešel z tamějšího proslulého chlapeckého sboru Kreuzchor a někdejšímu východoněmeckému prostředí zůstal věrný i ve svém angažmá – od roku 1988 v Berlínské státní opeře. Z velmi širokého repertoáru německého basisty připomeňme pro nás zajímavého, výtečně ztvárněného Vodníka.

A konečně 19. října 2014 taktéž ve Smetanově síni Obecního domu vystoupí přední německá sopranistka Diana Damrau, časopisem Opernwelt vyhlášená jako pěvkyně roku 2008. I ona přijede do Prahy poprvé, a to se svým se svým manželem, francouzským basbarytonistou Nicolasem Testé. Ona – jedna z neujznávanějších koloraturních sopranistek současnosti, v poslední době obdivovaná mimo jiné pro čtyřroli v mnichovském nastudování Hoffmannových povídek. On – nejprve ve své rodné Paříži studoval hru na klavír a fagot a také hudební historii, později se ale rozhodl pro pěveckou kariéru, která jde strmě nahoru; nejnověji má před sebou debuty v Metropolitní opeře a v Bavorské státní opeře.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat