Příští týden začíná jubilejní 25. ročník Evropského festivalu duchovní hudby Šumava-Bayerischer Wald

Evropský festival duchovní hudby opět propojí kulturní život v česko-bavorském regionu. Uskuteční se 18. května až 12. června 2022 a nabídne návštěvníkům více než čtyřicet vystoupení. Na koncertech, které se konají převážně o víkendech, se představí celkem třiadvacet sborových těles ve více než dvaceti zajímavých lokalitách.
Evropský festival duchovní hudby Šumava-Bayerischer Wald (zdroj Evropský festival duchovní hudby Šumava-Bayerischer Wald)
Evropský festival duchovní hudby Šumava-Bayerischer Wald (zdroj Evropský festival duchovní hudby Šumava-Bayerischer Wald)

Kromě tradičních center, jakými jsou každoročně Plzeň, Klatovy a Bodenmais, se některé koncerty uskuteční na místech, plnících roli architektonických a duchovních dominant,od nichž pohraniční region odvíjí svoji kulturní identitu (vrch Hůrka u Klatov, Prusiny u Nebílov, vrch Silberberg u Bodenmais, poutní místo Bogenberg u Straubingu a další). Dějištěm festivalu tak nejsou jen chrámy ve velkých městech, ale také kostelíky malých vesniček. Možná i proto si za dobu své existence festival vytvořil stabilní základnu posluchačů, kteří akci ve svém bydlišti vítají a nezapomínají ji každý rok navštívit.

Letošní ročník je zajímavý také nebývalým počtem zúčastněných souborů. Kromě těles, která přijíždějí na akci opakovaně, letos vystoupí i festivaloví nováčci. Publikum se může těšit na sbory ženské, smíšené i dětské. O dobrém renomé festivalu svědčí i to, že kromě sborů ze západočeského regionu (Pěvecký sbor Svatobor ze Sušice, Pěvecký spolek Prácheň z Horažďovic) přijíždějí i sbory z Prahy (Komorní sbor En Arché, Smíšený komorní sbor Laetitia), z Roudnice nad Labem (Fojtův komorní sbor) či z Hradce Králové (Smíšený sbor Jitro) a daleká cesta neodradí ani Pěvecké sdružení Martinů z Třince, Mužský komorní sbor Permoník z Karviné či Pěvecký sbor Křížkovský z Opavy.

Organizátorem festivalu je klatovský spolek Kolegium pro duchovní hudbu. Pořadatelskou činnost převzal po pražském sboru Laetitia, z jehož iniciativy tento festival v roce 1997 vznikl. Hlavním cílem projektu je přispívat k přeshraničnímu setkávání a vzájemnému dialogu české a německé strany nejen v oblasti duchovní hudby a v neposlední řadě též oživení jednotlivých kostelů česko-bavorského pohraničí. Během uplynulých pětadvaceti let existence se do festivalu zapojila více než stovka lokalit a region navštívilo mnoho desítek sborů a souborů z Čech, Bavorska i dalších zemí střední Evropy.

Tím, že přispěl ke vzniku četných přátelských vztahů a inicioval spolupráci, překračující jeho vlastní rámec, festival skutečně dokázal naplnit smysl svého poslání. Důkazem toho je minulý rok, kdy se uskutečněné festivalové koncerty staly významným symbolem překonání pandemie a opětovného obnovení kulturního života západních Čech a Bavorska. Nikdy v historii se festivalu nedostalo tolik podpory od významných osobností regionu, nikdy neměla festivalová vystoupení konaná on-line či naživo tak silnou atmosféru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


4.5 2 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments